Küldje el az oldalt ismerősének!
RSS
google +
Nyomtatóbarát változat

Tonio Borg, az Európai Bizottság egészségpolitikai biztosa

Tonio Borg, az Európai Bizottság egészségpolitikai biztosa

Az Európai Unióban a kórházi betegek mintegy 8–12%-át éri valamilyen – megfelelő körülmények között elkerülhető – nemkívánatos esemény kórházi tartózkodásuk alatt, és évente hozzávetőleg 4,1 millió beteg kap az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzést, közülük pedig 37 ezren életüket vesztik.

Egy, az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések megelőzését és leküzdését is magában foglaló betegbiztonságról szóló 2009. évi tanácsi ajánlás végrehajtásáról nemrég készített jelentés megállapította, hogy a Bizottság és az uniós tagállamok jelentős előrehaladást értek el a betegbiztonság terén felmerülő problémák leküzdésében. A jelentés olyan információkkal szolgál az egyes uniós országok betegbiztonsági helyzetével kapcsolatban, amelyek tagállami és uniós szinten egyaránt beépíthetők az egészségügyi szakpolitikába, ráadásul az egészségügyi rendszerek teljesítményének értékeléséhez is felhasználhatók.

Az adatokból világosan látható, hogy a tagállamok nagy lépést tettek előre a betegbiztonsági programok kidolgozása terén, sőt működésbe léptettek olyan mechanizmusokat is, amelyekkel a betegek beszámolhatnak kellemetlen kórházi tapasztalataikról. Elmondható tehát, hogy mára valamennyi tagállamban végrehajtás, vagy legalábbis kidolgozás alatt áll egy betegbiztonsági program, ami fontos előrelépést jelent. Emellett a betegeket egyre jobban ösztönzik arra, hogy kiálljanak érdekeik mellett.

Noha a betegbiztonság jelenleg már szinte minden tagállamban szervesen beépült a közegészségügyi politikába, az egészségügyi létesítmények szintjén kevésbé sikerült előmozdítani a betegbiztonság javulását. Még jobban oda kell tehát figyelnünk arra, hogy tanuljunk a bejelentett hiányosságokból, és fokozottan be kell vonni a betegeket a probléma megoldásába. A jelentés olyan több gyakorlati intézkedés – köztük iránymutatások és sablonok – kidolgozására is javaslatot tesz, amelyekkel a szakpolitikai intézkedések könnyebben átültethetők a gyakorlatba.

Az Európai Tanács olasz elnökségének irányításával jelenleg is zajlik az az eszmecsere, amely arról szól, hogy a jövőben milyen uniós szintű intézkedésekre lenne szükség a betegbiztonság és a színvonalas ellátás biztosítása terén. Az eszmecsere eredményei alapján a Tanács hamarosan következtetéseket fogad el, amelyek remélhetőleg egyértelműen kijelölik az uniós fellépés jövőbeni irányvonalát.

Patient safety

Bővebben erről a témáról