Poslať priateľovi
RSS
google +
Verzia pre tlač

Martin Seychell, zástupca generálneho riaditeľa GR pre zdravie a spotrebiteľov, Európska komisia

Martin Seychell, zástupca generálneho riaditeľa GR pre zdravie a spotrebiteľov, Európska komisia

Rakovina. Takmer každý deň o nej počujeme v správach, v práci alebo v rozhovoroch s rodinou a priateľmi. Vzhľadom na súčasnú mieru výskytu v Európskej únii by rakovina mohla v prvých 75 rokoch života postihnúť jedného z troch mužov a jednu zo štyroch žien. Rakovina je po ochoreniach srdca druhou najčastejšou príčinou smrti v Európskej únii. Každý rok má na svedomí viac než jeden a pol milióna životov a zmení osud ďalších 2,5 milióna občanov, ktorým je diagnostikovaná. Starnutie obyvateľstva prispeje k ďalšiemu zvýšeniu počtu úmrtí v dôsledku rakoviny.

Mojím cieľom ako zástupcu generálneho riaditeľa pre zdravie a spotrebiteľov je bojovať proti rakovine na všetkých frontoch. Na jednej strane môžeme posilnením výskumu a spolupráce zabezpečiť, aby sa vyvíjali účinné liečebné metódy na liečbu pacientov postihnutých rakovinou v celej EÚ. Zvyšovaním informovanosti o prevencii rakoviny sledujeme na druhej strane ambiciózny cieľ, ktorým je znížiť do roku 2020 výskyt nových prípadov rakoviny o 15 %.

Rakovina je ťažiskovou témou politík EÚ od roku 1985, keď Komisia a vtedajších 12 členských štátov vytvorili program Európa proti rakovine a prvý Európsky kódex boja proti rakovine. Kódex sa v súčasnosti aktualizuje podľa najnovších vedeckých poznatkov. Jeho cieľom je pomôcť všetkým občanom osvojiť si zdravý životný štýl a po dosiahnutí určitého veku absolvovať preventívne skríningové vyšetrenia.

Všetci sa musíme pričiniť o riešenie tohto veľkého problému. V prvom rade by si každý z nás mal zvoliť cestu prevencie a včasného odhaľovania rakoviny. Rád by som dnes vyzval všetkých občanov, aby prevzali kontrolu nad svojím životom tak, že si osvoja zdravý životný štýl a po dosiahnutí určitého veku podstúpia skríningové vyšetrenia, ktoré im môžu zachrániť život.