Wyślij do znajomego
RSS
google +
Wersja do druku

Martin Seychell, zastępca dyrektora generalnego, Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Konsumentów, Komisja Europejska

Martin Seychell, zastępca dyrektora generalnego, Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Konsumentów, Komisja Europejska

Rak – słyszymy o nim prawie codziennie w wiadomościach, w pracy albo w rozmowach z rodziną i przyjaciółmi. Jak pokazują aktualne współczynniki zachorowalności w Unii Europejskiej, jeden na trzech mężczyzn i jedna na cztery kobiety mogą być bezpośrednio dotknięci chorobą nowotworową w ciągu pierwszych 75 lat życia. Rak jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Unii Europejskiej (po chorobach serca). Na raka co roku umiera ponad 1,5 mln ludzi i choroba ta odmienia los kolejnych 2,5 mln ludzi, u których zdiagnozowano raka. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa liczba zgonów spowodowanych chorobą nowotworową będzie jeszcze bardziej rosnąć.

Moim celem jako zastępcy dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Konsumentów jest walka z rakiem na wszystkich frontach. Z jednej strony poprzez pobudzanie badań i współpracy możemy zapewnić, że chorzy na raka otrzymają skuteczne leczenie w całej UE. Z drugiej strony nasz ambitny cel polegający na podnoszeniu świadomości na temat profilaktyki nowotworowej ma się przyczynić do obniżenia liczby nowych przypadków zachorowania na raka o 15% do 2020 r.

Tematyka nowotworowa znajduje się w centrum polityki UE od 1985 r., kiedy to Komisja i 12 państw członkowskich uruchomiło program „Europa przeciw nowotworom” oraz wdrożyło pierwszy „Europejski Kodeks Walki z Rakiem”. Kodeks ten jest obecnie aktualizowany na podstawie najnowszych ustaleń naukowych. Jego celem jest wsparcie wszystkich obywateli w prowadzeniu zdrowego stylu życia oraz zachęcanie do poddawania się wczesnym badaniom przesiewowym po osiągnięciu określonego wieku.

Wszyscy mamy do odegrania rolę w podejmowaniu tego ogromnego wyzwania. Każdy z nas musi rozpocząć od siebie, wybierając ścieżkę profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów. Dziś pragnę wezwać wszystkich obywateli do przejęcia kontroli nad swoim życiem poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia oraz poddawanie się badaniom przesiewowym, które mogą uratować życie, po osiągnięciu krytycznego wieku.