Radioaktīvo izotopu apgāde medicīnā

Radioaktīvos izotopus (radiofarmakoloģiskos preparātus) plaši izmanto neinvazīvajā diagnostikā un ārstēšanā daudzu nopietnu un plaši izplatītu slimību (kā vēzis un sirds un asinsvadu slimības) gadījumā.

Šīs īpašās bioloģiskās molekulas, kas iezīmētas ar medicīniskiem radioaktīviem izotopiem, sauc arī par “marķieriem”, jo, tās ievadot pavisam niecīgos daudzumos, varam izsekot bioloģiskajiem procesiem.

Vispārēja radioaktīvo izotopu nepietiekamība

Visplašāk izmantotos medicīniskos radioaktīvos izotopus iegūst kodolreaktoros. 2008. gadā triju radioaktīvos izotopus ražojošu ES reaktoru neplānota slēgšana izraisījusi medicīnā izmantojamu radioizotopu (molibdēns 99 / technēcijs-99m) nepietiekamību ES.

No tā laika apgāde visā pasaulē raisa bažas. 2009. gada maijā uz remontu slēdza arī Kandādas valsts pētniecības universālo reaktoru, kas ir pasaulē lielākais molibdēna 99 ražotājs.

ES ziņojums par radioaktīvo izotopu apgādi Izvēlieties saites tulkojumu English (en) (2009. gada oktobris)

ES Padomes secinājumi par medicīnisko radioaktīvo izotopu apgādes drošību Izvēlieties saites tulkojumu English (en) (2009. gada decembris) – ES un dalībvalstis ir aicinātas nākt klajā ar priekšlikumiem, kā nodrošināt pietiekamu apgādi.