Politika

Elektriskās un elektroniskās sistēmas ir visur, un nu ir grūti iedomāties dzīvi bez tām. Kaut arī tās daudzējādā ziņā mums uzlabo dzīves kvalitāti, tās arī rada elektromagnētiskos laukus (nejonizējošo starojumu), kurš, izstarots pietiekamā daudzumā, var sasildīt dzīvu organismu audus (tāpat kā mikroviļņu krāsnis).

Elektromagnētiskajiem laukiem ir dažādas frekvences, kuras tiek mērītas hercos (Hz) jeb svārstībās sekundē. Šo frekvenču stiprums ir atkarīgs no pielietojuma, piemēram:

  • spēcīgus statiskus magnētiskos laukus (0 Hz) izmanto medicīnā — magnētiskās rezonanses attēldiagnostikā, izmantojot skeneru;
  • zemas frekvences (50 Hz) ir standarta maiņstrāvas (AC) elektroenerģijai, kas tiek izmantota mūsu mājās un birojos;
  • elektroapgādes līnijas un sadzīves elektroierīces, kā putekļsūcēji, matu žāvētāji un gludekļi;
  • augstas frekvences ir radiouztvērējiem, televizoriem, mobilajiem tālruņiem, Wi-Fi, mikroviļņu krāsnīm u.c..

Vēl pirms dažiem desmitiem gadu galvenie cilvēka radītie elektromagnētiskā lauka avoti bija radio un televīzijas antenas un augstsprieguma elektroapgādes līnijas. Kopš 20. gs. 90. gadiem ir strauji attīstījušies mobilie sakari un citas elektroniskās ierīces, tāpēc ir ievērojami savairojušies dažādi elektromagnētiskā lauka avoti, kas uz mums iedarbojas. Tas ir radījis bažas par iespējamo negatīvo ietekmi uz veselību.

Izplatītākie jautājumi un atbildes Izvēlieties saites tulkojumu English (en) 日本語 (ja) (arī japāņu valodāpdf(457 KB)) par elektromagnētiskajiem laukiem ir apkopoti Eiropas Komisijas sagatavotā dokumentā.