Politika

Vairāku faktoru dēļ veselības aprūpes un aizsardzības politika un sistēmas visā Eiropas Savienībā kļūst savstarpēji aizvien ciešāk saistītas. Tie ir šādi:

  • pacienti saņem aprūpi visā ES;
  • mediķi strādā dažādās ES valstīs;
  • veselības aprūpei izvirza augstas prasības;
  • jaunas tendences medicīniskajās tehnoloģijās.

Uzdevumi

Jānodrošina pacientiem skaidri noteikumi un uzticama informācija attiecībā uz to, kā viņi var saņemt aprūpi citās ES dalībvalstīs un kā atgūt iztērēto naudu. Ar to nodarbosies jaunie nacionālie kontaktpunkti.

Jāattaisno pacientu cerības uz visaugstākās kvalitātes aprūpi. Ja pacienti ārstējas ārzemēs, viņu prasības ir pat augstākas. Nacionālo kontaktpunktu sniegtā informācija par veselības aprūpes kvalitāti un pacientu drošību viņiem palīdzēs pirms došanās ārstēties uz ārzemēm izdarīt pareizo izvēli.

Jāgādā, lai ES dalībvalstis cieši sadarbotos pacientu interesēs.

Jānovērš gadiem ieilgusī juridiskā neskaidrība. Jaunie noteikumi arī palīdz panākt, lai veselības aprūpes sistēmas būtu ilgtspējīgas, tajā pašā laikā aizsargājot viņu tiesības ārstēties ārpus savas valsts.

ES tiesību akti

Direktīvā 2011/24/ES par pacientu tiesību piemērošanu pārrobežu veselības aprūpēpdf ir sniegti skaidri noteikumi par to, kādas ir tiesības ārstēties citās ES dalībvalstīs un saņemt izdevumu kompensāciju.
ES dalībvalstīm līdz 2013. gada 25. oktobrim bija jāpieņem pašām savi likumi, ar kuriem tās īsteno minēto direktīvu.

Papildu informācija

Paziņojums presei
ES veselības komisārs Tonio Borgs paziņo, ka stājusies spēkā direktīva par pacientu tiesībām pārrobežu veselības aprūpē

Jautājumi un atbildes
Jūsu jautājumi par veselības aprūpi citā ES valstī

Nacionālais kontaktpunkts
Lai uzzinātu, kādas ir jūsu tiesības uz veselības aprūpi citās ES valstīs, ieskatieties portāla “Tava Eiropa” sadaļā par veselību.
Sīkāku informāciju varat saņemt no savas valsts nacionālā kontaktpunkta Izvēlieties saites tulkojumu English (en) .

Videomateriāli

Skatieties videompeg-4v(19 MB) Izvēlieties saites tulkojumu български (bg) čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) hrvatski (hr) italiano (it) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv)

Brošūra
Kas jāzina pirms došanās ceļā?pdf(4 MB) Izvēlieties saites tulkojumu български (bg) čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) hrvatski (hr) italiano (it) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv)