Polika

Díky spolupůsobení několika faktorů jsou zdravotní politiky a zdravotní systémy v Evropské unii čím dál propojenější:

  • péče pro pacienty kdedkoli v EU
  • pracovní mobilita zdravotnického personálu po celé EU
  • vysoký standard péče
  • nové technologie ve zdravotnictví

Výzvy

Pacienti musí mít k dispozici jasná pravidla a spolehlivé informace o čerpání a úhradě péče čerpané v jiných zemích EU. Tento úkol nyní plní národní kontaktní místa.

Zaručovat pacientům špičkovou péči, a to i tehdy, vydávají-li se za ní za hranice vlastní země. Na základě informací o kvalitě a bezpečnosti zdravotní péče poskytovaných pracovníky národních kontaktních míst si mohou pacienti v zahraničí vybírat ta nejvhodnější zdravotnická zařízení.

Posilování spolupráce členských zemí EU v zájmu pacientů.

Odstraňování právní nejistoty. Díky novým pravidlům, která Unie připravila, mají být zdravotní systémy udržitelné a zároveň respektovat právo pacientů na čerpání zdravotní péče jinde v EU.

Právní předpisy EU

Směrnice 2011/24/EU ze dne 9. března 2011 o uplatňování práv pacientů v přeshraniční zdravotní péčipdf ujasňuje pravidla přístupu ke zdravotní péči v jiných zemích EU, včetně úhrady péče.
Členské státy měly povinnost směrnici implementovat do 25. října 2013.

Další informace

Tisková zpráva
Vyjádření komisaře pro otázky zdraví Tonia Borga ke vstupu směrnice o právech pacientů čerpajících přeshraniční zdravotní péči v platnost

Otázky a odpovědi
Vaše dotazy týkající se přeshraniční zdravotní péče

Národní kontaktní místo
Informace o uplatňování práv na přístup ke zdravotní péči v jiné zemi EU naleznete na portálu Vaše Evropa, a to v části Zdraví.
Podrobnější informace získáte od pracovníků národního kontaktního místa Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) ve vaší zemi.

Video

Spustit videompeg-4v(19 MB) Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu български (bg) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) hrvatski (hr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv)

Leták
Co si zjistit před odjezdempdf(4 MB) Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu български (bg) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) hrvatski (hr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv)