Politika

Kopš to ieviešanas pirms 70 gadiem antibakteriālie līdzekļi (piemēram, antibiotikas) ir ļāvuši krasi samazināt infekcijas slimību izraisīto nāves gadījumu skaitu. Tomēr šos līdzekļus lieto pārāk bieži vai nepareizi, un daudzi mikroorganismi ir kļuvuši rezistenti pret šī veida ārstēšanu.

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs lēš, ka antibakteriālā rezistence katru gadu izraisa 25 000 nāves gadījumu, kā arī rada veselības aprūpes izdevumus un produktivitātes zudumus, kuru vērtība sasniedz vairāk nekā 1,5 miljardus eiro.

Situāciju vēl nopietnāku padara fakts, ka modernā medicīna nav iedomājama bez antibakteriālajiem preparātiem un tie medicīnā ir svarīgi un neaizstājami. Bez tiem nebūtu iespējams veikt daudzas ķirurģiskās operācijas.

Plāns rīcībai pret antibakteriālo rezistenci

 Rīcības plānā cīņai pret arvien pieaugošajiem antibakteriālās rezistences draudiempdf, ar kuru Komisija nāca klajā 2011. gadā, ir aprakstītas 12 darbības, kas ir jāīsteno kopā ar ES dalībvalstīm, un izvirzīti septiņi svarīgi mērķi:

  • garantēt, ka antibakteriālos līdzekļus lieto pareizi kā medicīnā, tā veterinārijā (kā cilvēkiem, tā dzīvniekiem);
  • novērst bakteriālās infekcijas un to izplatīšanos;
  • izstrādāt jaunus iedarbīgus antibakteriālos līdzekļus vai meklēt citus ārstēšanas risinājumus;
  • sadarboties ar starptautiskajiem partneriem, lai ierobežotu antibakteriālo līdzekļu rezistences izplatīšanos;
  • uzlabot izpildi (monitoringu) un uzraudzību medicīnā un veterinārijā;
  • veicināt zinātniskos pētījumus un inovāciju;
  • uzlabot saziņu, izglītību un apmācību.

Komisija ir sagatavojusi plānā iekļauto 12 darbību detalizētu pārskatu Izvēlieties saites tulkojumu English (en) , kas ietver darbības mērķus, konkrētas darbības un termiņus.

Veicināšana un atbalsts

Komisija savas veselības aizsardzības programmas ietvaros finansē vairākus projektus cīņai pret antibakteriālo rezistenci Izvēlieties saites tulkojumu български (bg) čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) italiano (it) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv) . Ar Eiropas Slimības profilakses un kontroles centra un Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes atbalstu tā cita starpā novēro risku šajā jomā.

2011. gadā transatlantiskā darba grupa antibakteriālās rezistences problēmu risināšanai  Izvēlieties saites tulkojumu English (en) publicēja ieteikumus par turpmāko sadarbību starp ASV un ESpdf.