Ścieżka nawigacji

2012

Konkurs dla dziennikarzy − „Zdrowie UE”

Jesteś dziennikarzem? Piszesz o zdrowiu?

Informacje o konkursie dla dziennikarzy − Zdrowie UE

Nagrody dla laureatów konkursu „Zdrowie UE” przyznawane są w celu promowania wysokiej jakości dziennikarstwa związanego z tematyką opieki zdrowotnej i praw pacjentów. Konkurs jest okazją do zwrócenia uwagi na unijne inicjatywy w dziedzinie zdrowia podejmowane w ramach kampanii „Europa dla pacjentów”. Mają one jeden cel – zapewnienie wyższego poziomu opieki zdrowotnej pacjentom w całej Europie.

W konkursie nagradzani są dziennikarze, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do wyjaśnienia obywatelom tematów związanych ze zdrowiem i którzy w swoich artykułach uwzględniają opinie i oczekiwania pacjentów oraz pracowników sektora opieki zdrowotnej. Nagroda jest przyznawana w duchu poszanowania wolności i pluralizmu mediów oraz w kontekście podjętego przez Komisję zobowiązania do poprawy komunikacji między instytucjami europejskimi a obywatelami UE.

Selekcja zwycięzcy przebiega w dwóch etapach:
1) wszystkie artykuły są czytane przez jury krajowe (w każdym państwie członkowskim UE działa jedno jury i wyłoniony zostanie jeden kandydat)
2) jury na szczeblu unijnym Wybierz wersję językową tego linka English (en) spośród 28 kandydatów krajowych wybiera laureata nagrody głównej oraz nagrody drugiej i trzeciej.

Nagrodę UE dla dziennikarzy zajmujących się tematyką zdrowia przyznano po raz pierwszy w 2009 r. Laureatami poprzednich edycji byli:

  • w 2012 r.: Petr Třešňák z Czech za artykuł dotyczący zdrowia psychicznego „Przygody na oddziale 14. Wybierz wersję językową tego linka čeština (cs) English (en) ”, opublikowany w czasopiśmie „Respekt”
  • w 2011 r.: Ben Hirschler i Kate Kelland z Wielkiej Brytanii za artykuł dotyczący oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe „Kiedy lek nie działa Wybierz wersję językową tego linka English (en) ”, opublikowany przez agencję Reutera
  • w 2010 r.: Gianluca Ferraris i Ilaria Molinari z Włoch za artykuł o komórkach macierzystych „Złodzieje nadziei Wybierz wersję językową tego linka English (en) italiano (it) ”, opublikowany w tygodniku „Panorama”
  • w 2009 r.: Estelle Saget z Francji za artykuł na temat zdrowia psychicznego „Schizofrenia − wyjaśnienia dla rodziny i przyjaciół Wybierz wersję językową tego linka English (en) français (fr) ”, opublikowany w dzienniku „L'Express”.

Nagroda dla dziennikarzy jest finansowana w ramach drugiego wspólnotowego programu w dziedzinie zdrowia 2008–2013.

Poprzednie edycje konkursu (artykuły laureatów, zdjęcia i nagrania z uroczystości wręczenia nagród)

Kontakt:
KOMISJA EUROPEJSKA
Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Konsumentów
2920 LUKSEMBURG
E-mail