Cesta

2012

Novinářská cena EU v oblasti zdraví

Pracujete jako novinář nebo novinářka a zabýváte se problematikou zdravotnictví?

O novinářské ceně EU v oblasti zdraví

Účelem novinářské ceny EU v oblasti zdraví je podpořit kvalitní novinářskou práci, která přispívá k vyšší informovanosti veřejnosti o otázkách týkajících se zdravotní péče a práv občanů. Cena rovněž upozorňuje na politické iniciativy EU v oblasti zdraví, jež jsou součástí kampaně „Evropa pro pacienty“. Všechny spojuje jeden záměr: zvyšovat kvalitu zdravotní péče v Evropě.

U oceněných článků porota hodnotí, zda čtenářům dobře objasnily podstatu daného problému a zda vyjádřily očekávání i stanoviska pacientů a pracovníků ve zdravotnictví. Soutěž respektuje svobodu a pluralitu sdělovacích prostředků a je v souladu se záměrem Komise zlepšovat komunikaci mezi evropskými orgány a občany Unie.

Výběr vítězů probíhá ve dvou kolech:
1) Všechny články nejdříve přečtou národní poroty v jednotlivých členských zemích EU. Každá z těchto porot vybere jeden vítězný článek za danou zemi.
2) Porota EU Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) pak vybere ze všech 28 článků z jednotlivých států jeden vítězný a články, které se umístily na druhém a třetím místě.

Cena byla poprvé udělena v roce 2009. Připomeňme si vítěze předchozích ročníků:

  • 2012: Petr Třešňák (Česká republika) s článkem o duševním zdraví „Dobrodružství v pavilonu č. 14pdf(138 KB) Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) “ zveřejněný v týdeníku Respekt.
  • 2011: Ben Hirschler a Kate Kellandová (Spojené království) s článkem o antimikrobiální rezistenci s názvem „When the drugs don't work Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) “ (Když léky nezabírají), který publikovala agentura Reuters.
  • 2010: Gianluca Ferraris a Ilaria Molinariová (Itálie) s článkem o kmenových buňkách „Ladri di speranza Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) italiano (it) “ (Ukradená naděje) uveřejněném v italském týdeníku Panorama.
  • 2009: Estelle Sagetová (Francie) s článkem „La schizophrénie expliquée aux parents Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) français (fr) “ (Jak přiblížit schizofrenii rodině a přátelům), který vyšel v týdeníku L'Express.

Novinářská cena je financována z prostředků druhého programu EU v oblasti zdraví na období 2008–2013.

Další informace o předchozích ročnících soutěže (vítězné články, fotografie a videa)

Kontakt:
EVROPSKÁ KOMISE
GŘ pro zdraví a spotřebitele
L-2920 Luxembourg
E-mail