Cesta

2012

Novinářská cena EU v oblasti zdraví

Pracujete jako novinář nebo novinářka a zabýváte se problematikou zdravotnictví?

Novinářská cena EU v oblasti zdraví – 2012 - Přehled

Ve čtvrtém ročníku získali Novinářské ceny EU v oblasti zdraví autoři těchto článků:

První cena

Petr Třešňák: „Dobrodružství v pavilonu č. 14pdf(138 KB) Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) “ (týdeník Respekt, Česká republika) 

Článek se zabývá důležitým tématem duševního zdraví, situací v psychiatrických léčebnách a vyzdvihuje nezastupitelnou úlohu, kterou mají pro vyléčení těžkých forem duševních nemocí a poruch ošetřovatelé.

Druhá cena

Ailbhe Jordan: „Jsou screening vyhozené peníze? Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) “ (čtrnáctideník Medical Independent, Irsko)

Článek nabízí objektivní pohled na hospodárnost screeningové prevence rakoviny, aktuální zejména v době současné hospodářské krize.

Třetí cena

Daniela Cipolloni: „V čem všem nám lžou soukromé banky pupečníkové krve Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) italiano (it) “ (časopis Oggi Scienza, Itálie)

Článek pojednávací o bankách pupečníkové krve a o využívání kmenových buněk je cenným příspěvkem do diskuse na téma, k němuž se v různých zemí EU přistupuje různě a na něž panují odlišné názory.

Zvláštní cena – téma „Jak přestat kouřit“

Tobias Zick: „Nedýchatelno Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu Deutsch (de) English (en) “ (časopis NEON, Německo)

Článek nabízí komplexní pohled na užívání tabáku a problematiku odvykání kouření v Německu, přičemž uvádí její historické, politické, právní i filozofické aspekty. Ukazuje přitom, jak velký dopad může mít zdravotnická politika.