Navigačný riadok

2012

Novinárska cena EÚ za zdravie

Pracujete ako novinár a zameriavate sa na oblasť zdravia?

Predchádzajúce ročníky - 2010 - Úvodná stránka

Do druhého ročníka novinárskej ceny EÚ za zdravie sa prihlásilo 438 novinárov zo všetkých členských štátov, ktorí poslali 745 súťažných článkov. Vnútroštátne poroty v každom členskom štáte vybrali finalistov, spomedzi ktorých európska porota vybrala 28. októbra tri najlepšie práce. Mená víťazov boli vyhlásené na slávnostnom odovzdávaní cien, ktoré sa uskutočnilo 30. novembra v Bruseli.
Víťazmi ročníka 2010 sú Gianluca Ferraris a Ilaria Molinariová s článkom „Ukradnutá nádej Vybrať preklady k predchádzajúcemu odkazu English (en) italiano (it) “, ktorý bol uverejnený v talianskom časopise Panorama. Na druhom mieste sa umiestnila Lucie Hášová Truhelková s textom „Láska prechádza obličkou Vybrať preklady k predchádzajúcemu odkazu čeština (cs) English (en) “, ktorý vyšiel v českej Mladej Fronte Plus. Kasper Krogh, Morten Crone, Line Holm Nielsenová a Jesper Woldenhof získali za svoj článok „Veľká prehra Vybrať preklady k predchádzajúcemu odkazu dansk (da) English (en) “ publikovaný v dánskych novinách Berlingske Tidende tretie miesto.

Cieľom tejto ceny je podporiť kvalitnú publicistiku, ktorá zvyšuje povedomie verejnosti o záležitostiach týkajúcich sa zdravotnej starostlivosti a práv pacientov.

Súťaž bola súčasťou kampane „Európa pacientom“ zameranej na propagáciu 11 politických iniciatív v oblasti zdravia. Tieto iniciatívy spája spoločný cieľ – lepšia zdravotná starostlivosť v Európe.

Ocenenie je odmenou pre novinárov, ktorým sa vo významnej miere podarilo priblížiť problémy pacientov a zdravotníckych zamestnancov širokej verejnosti.

Pri výbere držiteľa ceny sa rešpektovala sloboda a pluralita médií a zohľadňovalo úsilie Komisie o zlepšenie komunikácie medzi európskymi inštitúciami a občanmi Európy.

Na kampaň Európa pacientom a novinársku cenu sa použili prostriedky z druhého programu Spoločenstva v oblasti zdravia na roky 2008 – 2013.