Cesta

2012

Novinářská cena EU v oblasti zdraví

Pracujete jako novinář nebo novinářka a zabýváte se problematikou zdravotnictví?

Minulé ročníky - 2010 - Přehled

Do druhého ročníku soutěže o Novinářskou cenu EU v oblasti zdraví bylo přijato 745 článků 438 novinářů ze všech zemí Unie. Národní poroty členských států vybraly články, které postoupily do celoevropského finále. Evropská porota se sešla 28. října a vybrala celkového vítěze a další dva příspěvky, jež se umístily za ním. Vítězové byli vyhlášeni během slavnostního předávání cen 30. listopadu v Bruselu.
Vítězi letošního ročníku se stali Gianluca Ferraris a Ilaria Molinariová se svým článkem „Ukradená naděje Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) italiano (it) “ (Ladri di speranza) uveřejněném v italském týdeníku Panorama. Druhé místo obsadila Lucie Hášová Truhelková s článkem „Láska prochází ledvinoupdf(85 KB) Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) “, který byl otištěn v týdeníku MF Plus. Na třetím místě se umístil autorský kolektiv z Dánska ve složení Kasper Krogh, Morten Crone, Line Holm Nielsenová a Jesper Woldenhof s článkem „Velké fiasko Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu dansk (da) English (en) “ (Det store svigt), který byl zveřejněn v deníku Berlingske Tidende.

Účelem novinářské ceny EU v oblasti zdraví 2010 bylo podpořit kvalitní novinářskou práci, která zvyšuje informovanost občanů o otázkách týkajících se péče o zdraví a práv pacientů.

Tato cena je součástí kampaně „Evropa pro pacienty“, jež upozorňuje na 11 politických iniciativ v oblasti zdraví, které spojuje jeden záměr: zlepšovat zdravotní péči v Evropě, a to pro všechny občany.

U oceněných článků porota ohodnotila to, že čtenářům dobře objasnily podstatu daného problému a že tyto články vyjádřily očekávání i stanoviska pacientů a pracovníků ve zdravotnictví.

Soutěž respektuje svobodu a pluralitu sdělovacích prostředků a je v souladu se záměrem Komise zlepšovat komunikaci mezi evropskými orgány a občany Unie.

Kampaň „Evropa pro pacienty“ a novinářská cena jsou financovány v rámci druhého programu EU v oblasti zdraví pro období 2008–2013.