Rybárstvo

INSEPARABLE - Eat, Buy and Sell Sustainable FishINSEPARABLE - Eat, Buy and Sell Sustainable FishINSEPARABLE - Eat, Buy and Sell Sustainable FishINSEPARABLE - Eat, Buy and Sell Sustainable Fish

Vyhľadávanie
    Ľubovoľný text
Súvisiaci obsah
Aktuality
EU Ministers have reached agreement on fishing opportunities for 2015 in the Atlantic, North Sea and Black Sea following lengthy discussion at the Agriculture and Fisheries Council on the 15th and 16th December. Karmenu Vella, the EU's Commissioner for Environment, Maritime Affairs and Fisheries, presented the Commission's proposals based for the first time on the new Common Fisheries Policy (CFP) which aims to have all stocks fished at sustainable levels.

Úmoria

Európu obklopujú oceány a moria. EÚ má okolo 70 000 km pobreží. Takmer polovica všetkých občanov EÚ žije do 50 km od mora. V prímorských regiónoch sa vyprodukuje skoro 40 % HDP EÚ a neuveriteľných 90 % objemu zahraničného obchodu EÚ sa preplaví po mori.

Na účely zvýšenia povedomia o oceánoch a moriach spätých s Európou vypracovala Európska komisia Európsky atlas morí určený všetkým, ktorí sa zaujímajú o morský svet a spoločné námorné dedičstvo. Kliknite na odkazy uvedené ďalej a dozviete sa viac o charakteristických črtách vašich morských regiónov.

Baltské more

Mapa regiónu Baltického mora

Baltické more je takmer úplne uzavreté a, s výnimkou určitých oblastí, plytké. Jeho vody sa regenerujú veľmi pomaly. Jeho severné a severovýchodné výbežky na časť roka zamŕzajú a úrovne salinity sú veľmi nízke. Základné informácie (Atlas)

Severné more

Severné more

Severné more je s výnimkou najsevernejšej časti polouzavreté a plytké. Jeho ekosystém sa stáva čoraz citlivejší v dôsledku intenzívnej ľudskej činnosti na mori a v pobrežných vodách. Základné informácie (Atlas)

Keltské moria

Keltské moria

Súčasťou Keltských morí je Lamanšský prieliv, Írske more, Keltské more a vody na západ od Britských ostrovov.

Tento veterný pás vôd je už oddávna rušnou lodnou tepnou, ktorú väčšinou využívajú lode plaviace sa z východu na západ. Základné informácie (Atlas) Deutsch (de) English (en) français (fr)

Biskajský záliv a pobrežie Pyrenejského polostrova

Biskajský záliv a pobrežie Pyrenejského polostrova

Biskajský záliv a pobrežie Pyrenejského polostrova sa tiahne od južného Bretónska až po juh Španielska. Je súčasťou trasy, ktorá spája Lamanšský prieliv so Stredozemným morom a Afrikou. Tento región je kolískou Európy ako námornej veľmoci. Základné informácie (Atlas) Deutsch (de) English (en) español (es) français (fr) português (pt)

Stredozemné more

Stredozemné more

Napriek tomu, že je takmer celé uzavreté, je Stredozemné more dosť hlboké (priemerná hĺbka: 1 500 m). Rozdiel medzi prílivom a odlivom je veľmi malý a na väčšine miest nepresahuje 50 cm. Základné informácie (Atlas)

Čierne more

Čierne more

Aj keď je takmer uzavreté, je Čierne more hlboké. Pri nízkych hladinách kyslíku sú jeho vody veľmi citlivým prostredím. Základné informácie (Atlas) български (bg) Deutsch (de) English (en) français (fr) română (ro)

Najvzdialenejšie regióny

Najvzdialenejšie regióny EÚ

S výnimkou Francúzskej Guyany sú tieto regióny ostrovmi alebo súostroviami uprostred oceánu. Rozlohou sú síce malé, ale EÚ poskytujú rozsiahle oblasti tropického a subtropického oceánu. Základné informácie (Atlas) Deutsch (de) English (en) español (es) français (fr) português (pt)

Severný ľadový oceán

Mapa Severného ľadového oceánu

Severný ľadový oceán je obrovská morská oblasť okolo Severného pólu. Spoločne s priľahlými morami obmýva severné pobrežia Európy, Ázie a Ameriky. Základné informácie (Atlas)