Rybolov

INSEPARABLE - Eat, Buy and Sell Sustainable FishINSEPARABLE - Eat, Buy and Sell Sustainable FishINSEPARABLE - Eat, Buy and Sell Sustainable FishINSEPARABLE - Eat, Buy and Sell Sustainable Fish

Vyhledávání
    Zadejte libovolný text
Související informace
Aktuality
The European Commission has today adopted a series of discard plans as it gears up for the introduction of an obligation to land all catches on 1 January 2015.
The European Fisheries Control Agency (EFCA) has adopted its Multiannual Work Programme for 2015-2019 and the Annual Work Programme at the meeting of the Administrative Board held on 17 of October 2014.

Jednotlivé oblasti moří a oceánů

Evropa je obklopena moři a oceány. Pobřeží EU má délku asi 70 000 km a maximálně 50 km od pobřeží žije skoro polovina obyvatel EU. Přímořské regiony se na HDP Evropské unie podílejí téměř 40 % a ohromujících 90 % veškerého zahraničního obchodu EU se realizuje po moři.

Lidé by o oceánech a mořích, u nichž Evropská unie leží, měli vědět více. Proto se Evropská komise rozhodla vytvořit Evropský atlas moří. Je určen všem, kdo se zajímají o svět moří a společné dědictví, které pro nás moře a oceány představují. Pokud se chcete dozvědět více o jednotlivých oblastech moří a oceánů, klikněte na níže uvedené odkazy.

Baltské moře

Mapa regionu Baltské moře

Baltské moře je téměř zcela uzavřené a kromě několika málo oblastí také mělké. Výměna vod v Baltském moři probíhá velmi pomalu. Severní a severovýchodní výběžky jsou na část roku zamrzlé. Slanost vody je velmi nízká. Fakta (Atlas)

Severní moře

Severní moře

Severní moře je polouzavřené a mělké (až na nejsevernější části). Jeho ekosystém rychle ztrácí odolnost vinou intezivní lidské činnosti na pobřeží i na moři. Fakta (Atlas)

Keltské moře a přilehlé oblasti

Keltské moře a přílehlé oblasti

Oblast zahrnuje Keltské moře, Lamanšský průliv, Irské moře a vody západně od Britských ostrovů.

Jde o velmi větrnou oblast, která je hustě využívána pro námořní dopravu ve východozápadním směru. Fakta (Atlas) Deutsch (de) English (en) français (fr)

Biskajský záliv a pobřeží Iberského poloostrova

Biskajský záliv a pobřeží Iberského poloostrova

Tato oblast se táhne od jižní Bretaně po jihozápadní pobřeží Španělska. Je součástí trasy z Lamanšského průlivu do Středozemního moře a do Afriky. Právě zde se zrodila Evropa jakožto námořní velmoc. Fakta (Atlas) Deutsch (de) English (en) español (es) français (fr) português (pt)

Středozemní moře

Středozemní moře

Třebaže je Středozemní moře téměř zcela uzavřené, je zároveň dost hluboké (průměrná hloubka 1 500 m). Slapové variace dosahují malých hodnot, na většině míst je rozdíl mezi přílivem a odlivem pouze 50 cm. Fakta (Atlas)

Černé moře

Černé moře

Černé moře je téměř uzavřené. Je však také hluboké a v jeho vodách je málo kyslíku. Proto je jeho prostředí extrémně citlivé. Fakta (Atlas) български (bg) Deutsch (de) English (en) français (fr) română (ro)

Nejvzdálenější regiony

Nejvzdálenější regiony EU

S výjimkou Francouzské Guyany jsou všechny nejvzdálenější regiony EU ostrovy a soustroví ležící uprostřed oceánu. Jde o malá území, EU však díky nim patří rozsáhlé části oceánů v tropickém a subtropickém pásmu. Fakta (Atlas) Deutsch (de) English (en) español (es) français (fr) português (pt)

Severní ledový oceán

Mapa Severního ledového oceánu

Severní ledový oceán je rozsáhlá oblast, jehož střed tvoří severní pól. Svými okrajovými moři zasahuje až k severnímu pobřeží Evropy, Asie a Ameriky. Fakta (Atlas)