Fiskeri

INSEPARABLE - Eat, Buy and Sell Sustainable FishINSEPARABLE - Eat, Buy and Sell Sustainable FishINSEPARABLE - Eat, Buy and Sell Sustainable FishINSEPARABLE - Eat, Buy and Sell Sustainable Fish

Søgning
Læs også
Nyheder
On 10 May, during its plenary session, the European Parliament voted to give its final consent to the new Protocol to the Fisheries Partnership Agreement between the European Union and Mauritania.
The 21st Session of the Fishery Committee for the Central Eastern Atlantic (CECAF) was held in Dakar, Senegal from 20 to 22 April 2016 with the participation of 23 Member countries, including the European Union, as well as observers from different regional and sub-regional fisheries organisations, cooperation agencies and NGOs. The Committee had last met in March 2012.

Grønland

Fiskeripartnerskabsaftale

Den nye protokol til fiskeripartnerskabsaftalen indgået mellem EU og Grønland gælder for perioden 1.1.2016 – 31.12.2020.

Fiskeripartnerskabsaftalen i hovedpunkter

Aftalens varighed:6 år med mulighed for forlængelse (1.1.2013 – 31.12.2018)
Protokollens varighed: 5 år (1.1.2016 – 31.12.2020)
Paraferet:  20.3.2015
Aftalens art: Blandet aftale, men tildelingen af kvoter er underlagt TAC- og kvoteforordningen
Økonomisk bidrag:

16 099 978 euro, herunder en reserve på 1 700 000 euro til yderligere mængder fiskearter som angivet i protokollen.
2 931 000 euro pr. år til støtte og gennemførelse af Grønlands sektorpolitik for fiskeriet.

Licensafgifter
ArterEuro/pr. ton (2016-2017)Euro/pr. ton (2018-2020)
Torsk132,63142,11
Pelagisk rødfisk78,1183,68
Demersal rødfisk78,1183,68
Hellefisk190,11203,68
Dybhavsrejer - øst73,6878,95
Dybhavsrejer - vest117,89126,32
Lodde77,50
Fiskerimuligheder i henhold til protokollen
(ton)
 2016-2020
Torsk1 800
Pelagisk rødfisk2 200
Demersal rødfisk2 000
Hellefisk – vest2 500
Hellefisk – øst5 200
Dybhavsrejer - vest2 600
Dybhavsrejer - øst 5 100
Lodde20 000
Langhalearter - vest100
Langhalearter - øst100
Bifangster1 126
I alt42 726

Historie

Den første fiskeriaftale mellem EU og Grønland blev indgået i 1985, i første omgang for en periode på ti år. Den blev derefter forlænget med seks år ad gangen, indtil den blev erstattet af fiskeripartnerskabsaftalen. Den første fiskeriaftale blev gennemført ved hjælp af flere på hinanden følgende protokoller.

Den nuværende lovgivningsmæssige ramme