|
IP/11/44
Bryssel den 19 januari 2011
Särskilda störningar uppstod i flygtrafiken i december 2010. Många av Europas större och mest trafikerade navflygplatser stängdes delvis under en av årets mest belastade helger: julhelgen. Många flygningar ställdes in. Tusentals passagerare blev strandsatta på flygplatser över hela Europa och i andra delar av världen, vilket orsakade stora bagagehanteringsproblem. Vissa flygplatser drabbades även av brist på avisningsmedel.
För att samma situation inte ska uppstå igen måste man förbättra beredskapsplanerna för snö på flygplatser. Samarbetet mellan alla inblandade i luften och på marken måste bli bättre, och man måste se till att framför allt navflygplatserna fungerar. Med tanke på kedjereaktioner bör alla flygplatser integreras bättre så att de fungerar som ett nätverk. De kan inte fungera separat. Också passagerarinformationen måste förbättras, resenärerna måste få bättre och tidigare information om förseningar och omledning av trafiken.
Flygindustrin bär huvudansvaret för beredskapsplaneringen. Vad kommissionen kan göra är att förstärka regelverket, särskilt för att garantera minimikraven vad gäller service och kvalitet för passagerare på flygplatserna.
Med tanke på julen 2011 har vice ordförande Kallas bett de europeiska flygplatserna att återkomma så snart som möjligt med en rapport om hur beredskapsplaneringen inför nästa vinter fortskrider.
Vice ordföranden kommer att ta fram specifika åtgärder för ovanstående problem i flygplatspaketet som i princip ska vara klart före sommaren.
|