chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma vzdelávania dospelých v Európe

 
 

Domov

Najnovšie správy

Spoločenské zmeny ovplyvňujú postoj všetkých generácií, prinášajú zásadnú zmenu životných podmienok a možností, pre mnohých zmenu zamestnania, bývania, pre niektorých stratu sociálnych istôt. Vzdelávanie seniorom pomáha hľadať nové istoty a zmysel života.

Pre starých ľudí sú často zmeny priamo stresujúce, pretože možnosť ovplyvnenia životných podmienok z ich strany je minimálny.

Za faktory, ktoré túto politiku priaznivo ovplyvňujú, je možné zaradiť:

8 december 2016
by Katarína Šoková
(sk)
0 Komentáre

Útvar pre jazykovú a odbornú prípravu (ÚJOP) už od roku 1960 zabezpečuje výučbu slovenčiny ako cudzieho jazyka a profilových odborných predmetov pre zahraničných študentov, ktorí sa pripravujú na riadne vysokoškolské štúdium na Slovensku.  

ÚJOP okrem toho organizuje aj ďalšie krátkodobé a dlhodobé kurzy slovenského jazyka pre zahraničných záujemcov, či iné vzdelávacie aktivity, napríklad Letnú univerzitu slovenského jazyka a kultúry.

Len v uplynulom akademickom roku promovalo celkom 140 ľudí. Už viac ako 1000 seniorov absolvovalo Univerzitu tretieho veku (UTV), ktorá pôsobí pri Technickej univerzite (TU) vo Zvolene. Len v uplynulom akademickom roku promovalo celkom 140 ľudí.

"Kým v začiatkoch UTV pred vyše 20 rokmi sme mali iba niekoľko absolventov, v uplynulých šiestich rokoch sa ich počet znásobil a na štúdium sa každoročne hlásia už stovky seniorov," povedal TASR vedúci Centra ďalšieho vzdelávania TU vo Zvolene Erik Selecký.

Stránky