Ścieżka nawigacji

High level navigation

Page navigation

Inne narzędzia

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Wersja do druku
  • Zmniejsz tekst
  • Powiększ tekst
Dalsze informacje dostępne w wersji angielskiej tej strony

Unia Europejska (UE) a handel dziką fauną i florą

RhinosOcenia się, że międzynarodowy handel okazami dzikich zwierząt i roślin jest wart miliardy euro w skali roku, i dotyczy setek milionów okazów roślin i zwierząt. Przedmiot handlu jest zróżnicowany, od żywych zwierząt i roślin po produkty z nich wytworzone, włączając w to produkty żywnościowe, skórzane, drewno i produkty z niego wytworzone, produkty medyczne.

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES), podpisana w 1973 r., ma na celu zapewnienie, że międzynarodowy handel okazami dzikich zwierząt i roślin nie zagraża ich przetrwaniu. CITES przyporządkowuje różne stopnie ochrony ponad 30 000 gatunkom zwierząt i roślin. Funkcjonowanie CITES opiera się na kontroli międzynarodowego handlu okazami wybranych gatunków. W skład tych działań wchodzi system licencjonowania wymagający autoryzacji importu i (re)eksportu gatunków objętych Konwencją. Gatunki objęte CITES są wymienione w trzech Załącznikach, zapewniających zróżnicowane stopnie ich ochrony.

Dodatkowe informacje nt. handlu dziką fauną i florą w UE są dostępne na tych stronach.

Prosimy zwrócić uwagę, że pełna informacja jest dostępna tylko w języku angielskim. Podsumowania są dostępne w pozostałych oficjalnych językach UE. Te wersje językowe są dostępne w menu górnym strony i są udostępniane na bieżąco w miarę przygotowywania tłumaczeń.

Informacje na tych stronach są zaprezentowane jedynie w celach informacyjnych i nie stanowią obowiązującej interpretacji prawa UE. Jedynie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest kompetentny w zakresie przedstawienia ostatecznej i obowiązującej interpretacji prawa UE.

Dalsze informacje dostępne w wersji angielskiej tej strony