Navigācijas ceļš

Citi rīki

  • Izdrukas versija
  • Samazināt tekstu
  • Palielināt tekstu

Seko mums

Facebook

Trokšņa piesārņojums ES

Trokšņa piesārņojums ES

Ir konstatēts, ka trokšņa piesārņojums var izraisīt dažādas veselības problēmas, tomēr arvien vairāk Eiropas iedzīvotāju ikdienā saskaras ar augstu trokšņa līmeni. Troksnis arī kaitīgi ietekmē savvaļas dzīvniekus un augus. ES dalībvalstīm ir pienākums mērīt trokšņa līmeni pilsētās un lielpilsētās, uz autoceļiem, dzelzceļiem un lidostās. Tām jāizstrādā plāni, lai risinātu šo problēmu.

Satiksmē, rūpniecībā un atpūtas pasākumos radītais troksnis kļūst par arvien lielāku problēmu. Ceļu satiksme ir galvenais trokšņa avots pilsētās — katru dienu gandrīz 70 miljoni eiropiešu pilsētās ir spiesti sadzīvot ar troksni, kas pārsniedz 55 decibelus no satiksmes vien. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem ilgstoša saskare ar tik lielu troksni var izraisīt asinsspiediena palielināšanos un infarktu.

Aptuveni 50 miljoni cilvēku, kas dzīvo pilsētās, cieš no pārmērīgi trokšņainassatiksmes naktī, un 20 miljoniem no viņiem naktī satiksmes radītais troksnis ir radījis reālus veselības traucējumus.

Vislielākā problēma ir bezmiegs. Lai pa nakti labi izgulētos, Pasaules Veselības organizācija iesaka, ka nepārtrauktā trokšņa fonam vajadzētu būt mazākam par 30 decibeliem, atsevišķiem trokšņiem nepārsniedzot 45 decibelus.

Citas problēmas ir saistītas ar dzirdi (piemēram, trokšņi ausīs jeb tinīts), garīgo veselību un stresu.

Troksnis var ietekmēt arī produktivitāti darbā un bērniem traucēt mācībās.

No trokšņa cieš arī putni un dzīvnieki. Kaut gan daži dzīvnieki spēj labi pielāgoties dzīvei pilsētās, pastāv bažas, ka trokšņa piesārņojums citas sugas aizbiedē no ierastajām vairošanās un barošanās vietām.

ES tiesību akti iestādēm uzliek pienākumu informēt sabiedrību par trokšņa piesārņojuma ietekmi un apspriesties ar iedzīvotājiem par trokšņa piesārņojuma problēmas plānotajiem risinājumiem. Tādējādi iedzīvotāji var izprast, kā trokšņu kontroles pasākumi uzlabo situāciju, un vajadzības gadījumā vērsties pie pašu ievēlētajiem pārstāvjiem.