Navigation path

Tarakli district (Turkey)

Karagöl Platosunda insanlar yürüyorTaraklı'ya hoşgeldiniz

 

Güney Marmara Bölgesinde Sakarya ilinde yer alan Taraklı, uzun tarihi geçmişi ve benzersiz doğasıyla değerli bir ilçedir. Taraklı, 1289 yılında Osmanlıların Anadolu’daki ilk şehriydi.

Yıllar boyunca Taraklı, doğal güzelliği ile kültürel değerleri ve geleneklerini korumayı başarmıştır. Arnavut kaldırımlı dar sokakları, Osmanlı döneminden benzersiz bir mimari mirası saklamaktadır. 100’den fazla kayıtlı ev ve konak veya Mimar Sinan tarafından inşa edilen 493 yıllık Yunus Paşa Camii büyüleyici cazibe alanlarının örnekleridir.

Taraklı çevresinde doğa, muhteşem manzaralar ve derin ormanlar sunmaktadır. Karagöl platosu kanalları ile birlikte meşhur bir trekking yolunun başlangıç noktasıdır.

Taraklı sürdürülebilir gelişmeyi teşvik eden bir belediyeler ağı olan CittaSlow International ağının bir üyesidir.

Erişilebilirlik

Taraklı ilin en sık ziyaret edilen ve en kolay erişilebilen ilçesi haline gelmiştir.

Destinasyondaki tüm önemli noktalar engellilere uygun olup altyapı, tüm yöre sakinleri ve ziyaretçiler tarafından sorunsuzca kullanılabilir. Bölgenin eşsiz mimarisini yansıtan butik oteller, yüksek kaliteli konaklama hizmetleri sağlamaktadır.

Taraklıda düzenli festivaller ve toplantılar düzenlenmekte ve yerel girişimciler, yöre sakinleri, gençler, kadınlar ve engelliler çeşitli etkinliklere katılmaya teşvik edilmektedirler.

Gezilebilecek yerlere ilişkin ipuçları

  • Huzurlu bir ortamın merkezinde geleneksel yaşam tarzının keyfine varın;
  • Taraklı - Hacıyakup köyünün yakınındaki termal kaynakları ziyaret edin;
  • Muhteşem bir doğal çevrede spor faaliyetlerini keşfedin: yamaç paraşütü, kanyon trekking ve kampçılık.
Last update: 16/09/2014 | Top