Navigation path

Hamamönü-Altındağ Ankara (Türkiye)

HAMAMÖNÜ- ALTINDAĞ ANKARA’ YA (TÜRKİYE) HOŞ GELDİNİZ

Hamamönü-Altındağ Ankara Türkiye her yıl zengin mirasını, farklı kültürünü ve gizemli efsanelerini tüm dünyadan ziyaretçilere sunar. Türkiye’ yi ziyaret eden herkesi unutulmaz bir macera bekliyor ve başkent Ankara birçok tatilci için popüler bir seçim. Bilmeyebileceğiniz şey ise Ankara’nın ülkenin en iyi gizlenmiş sırlarını bünyesinde bulundurduğudur; daha keşfedilmemiş göz alıcı yerler. Bunlardan bir tanesi de Altındağ’ da (‘eski Ankara’ anlamında) şehrin ortasında bulunan Hamamönü ilçesi. Yakın zamandaki dikkate değer restorasyon sürecinden sonra Hamamönü tekrar yaşamak ve ziyaret etmek için çekici olan bir yer haline geldi. Hamamönü ilçesi şimdi hem Osmanlı İmparatorluğu’ nun hem de Türkiye Cumhuriyeti’ nin geleneksel tarzlarını yansıtan eşsiz bir yer. Şehrin en eski kısmında bulunan Hamamönü, kültürel aktiviteler sunduğu gibi çeşitli dinlence ve alışveriş imkanları da sunmakta.

YENİLENME VE YENİDEN CANLANDIRMA

Tarihi önemi ve merkezi konumu sebebiyle Hamamönü ilçesinin yenilenmesi Ankara Kültürel Turizmi için bir öncelik haline geldi. Altındağ Belediyesi, ilçenin özgün cazibesini restore edebilmek, yerlileri cezbedebilmek ve ilçeyi turistler için ilginç bir destinasyon haline getirebilmek için çok çalıştı. Birçok bina imar edildi veya komple yeniden inşa edildi ve bazı caddeler trafiğe kapatıldı. Hamamönü, 2006’dan beri Selçuklu Dönemi’ nden mescitler ve camiler de dâhil olmak üzere 250 lokasyonda yenilenme ve genişleme projelerine tanık oldu. 210 hektar civarında bir bölge tekrar inşa edildi ve 33 yerleşim yeri Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile kayda geçirildi. Bugün Hamamönü yerliler ve turistler için popüler bir yer, hazineleri ve tarihi yeni bir neslin tadını çıkarması için ortaya çıkarıldı.

GEZİ TAVSİYELERİ

  • ziyaret edilecek birçok müze var, 1997 “Yılın Avrupa Müzesi” ödülünü kazanan Anadolu Uygarlıkları Müzesi’ni ve Ulucanlar Hapishane Müzesi’ni ziyaret edin.
  • Mehmet Akif Kültür Parkı’nı ve Türkiye Milli Marşı’nın yazarı ve şairi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz Mehmet Akif Edebiyat Müzesi’ni ziyaret edin
  • 1421’ de yapılan ve ahşap çerçeveleri ve kapılarıyla ünlü olan Hacı Musa Seyfeddin Camisi’ni ziyaret etmeyi unutmayın.
Last update: 04/10/2011 | Top