Navigation path

Edirne (Türkiye)

Pehlivan wrestlers and referees © Edirne

İstanbul’dan 225 km uzaklıkta olan Edirne hem Trakya hem de Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Kökenleri neolitik çağa, yani İ.Ö. 4 000-3 000 yıllarına uzanan tarihöncesi anıtların örnekleri – dolmenler, menhirler ve höyükler – kentin çevresinde, özellikle Çardakaltı tarihöncesi yerleşim merkezinde ve Lalapaşa’da görülebilir.

Edirne’nin çeşitli tarihsel adları yaşadığı pek çok tarihsel dönemi işaret etmektedir. İ.Ö. 5. yüzyılda Trakya medeniyeti Odryses tarafından kurulan Odrisia İ.S. 2. yüzyılda şehri yeninde kuran Roma İmparatoru Hadrian’dan dolayı Hadrianopolis gibi isimler aldıktan sonra, 1365’te Sultan I. Murat tarafından fethedildiğinde Edrine olarak adlandırılmıştır. Bu adı 18. yüzyıla kadar korumuş ve o tarihten sonra da Edirne olarak anılmaya başlanmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu’nun ikinci en büyük başkenti olarak zengin bir kültür mirasına sahiptir. Edirne’de güreş geleneği çok güçlüdür ve geçmişi1361’e kadar uzanmaktadır. Camiler, külliyeler, köprüler, çarşılar, kervansaraylar ve saraylar Edirne’yi canlı bir müze haline getirmektedir.

Görülecek yerler

Edirne bir nehirler kentidir, Meriç, Arda ve Tunca Edirne’de buluşur ve güneyde Ergene nehriyle birleşirler. Edirne bu çok sayıda nehir üzerindeki tarihi köprüleri ile ünlüdür; 1420’de inşa edilmiş olan Gazi Mihal köprüsü en eskisidir ve Uzunköprü ise 174 kemer ile en uzunudur (1392 m).

Ekonomik ve ticari bir merkez olarak, Edirne’de yaşam zengin ve renklidir, şehrin her yanı çarşılar ve kervansaraylarla doludur. Dört eski çarşı görmeye değerdir: Değerli eşyalar ve mücevherlerin satıldığı kapalı çarşı Bedesten, Arasta çarşısı, 129 dükkan ile 16-17. yüzyıllarda ticari yaşamın merkezi olan Ali Paşa çarşısı ve 1972’de bir otele dönüştürülen Rüstempaşa kervansarayı. Bu son iki bina Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir.

Edirne aynı zamanda camileri ile ünlüdür, bunlar arasında en gösterişli olanlar şunlardır:

  • Selimiye Camii, Mimar Sinan tarafindan 16. yüzyilda insa edilmistir, sehrin odak noktasinda, bir tepe üzerindedir ve Osmanli mimarisinin en büyük basarilarindan biridir
  • Eski Cami, Dokuz kubbelidir ve Edirne’deki en eski Osmanli yapisidir ve geçmisi 15. yüzyila kadar uzanir
  • Üç Serefeli Cami, 15. yüzyilda insa edilmis tipik bir Osmanli eseridir. Kubbesi, dönemi için çok yenilikçi bir yapidadir, iki mimari dönem, eski Osmanli ve klasik dönem, arasinda geçisi göstermektedir.

Müzeler kentin tarihini ve geleneklerini korumakta ve yansıtmaktadır:

  • saglik müzesi – dönemin en önemli saglik merkezlerinden biridir, burada hastalar su sesi, müzik, kokular, çesitli mesgaleler ve tibbi bilgi ve ilaçlarla tedavi edilirdi
  • Edirne arkeoloji ve etnografya müzesi, Osmanli ev esyalari, mobilyalari, kilimleri, akçeleri ve ahsap esyalarinin sergilendigi bir müzedir.
  • Kirkpinar konagi – Kirkpinar güresçilerinin esyalari, resimleri ve Kirkpinar hakkinda belgeler bulunmaktadir
  • Hafizaga konagi (kent tarihi müzesi) – geleneksel Türk evinin otantik bir örnegidir
  • Türk Islam eserleri müzesi, Osmanli fayanslari ve seramiklerinin, güresçilere ait esyalar sergilenmektedir
  • Sükrü Pasa Aniti ve Balkan Savasi Müzesi
  • Lozan Aniti ve Müzesi, Karaagaç ilçesinde tarihi tren istasyonunda insa edilmistir.

Geleneksel el sanatları, aynalı süpürgeler, meyve sabunları, Edirnekari ve Edirne bebekleri el sanatları dükkanlarında satışa sunulmaktadır.

Son olarak, ziyaretçiler beyaz peynir, badem ezmesi, ciğer ızgara, yufka içinde ciğer, Deva-i misk (bir tür helva) ve Hardaliye (esas olarak üzüm suyu, hardal ve badem ezmesinden oluşan bir içecek) gibi yerel mutfaktan örnekleri tadabilir.

Kırkpınar güreşleri

Selimye Mosque © Edirne

Kentte en önemli etkinliklerden biri de Kırkpınar güreşleridir. Kırkpınar güreşlerinin kökeni hakkında çeşitli öyküler vardır. Bu sadece 1925’ten beri düzenlenen şenliğin ruhunu değil, aynı zamanda onu çevreleyen tüm kent kültürünü yansıtır.

Şenliğin son üç günü Sarayiçi bölgesinde güreş müsabakası düzenlenir ve 1 000 Pehlivan arasında Er Meydanında müsabakayı kazanan Baş Pehlivan olur. Pehlivanlar belirli değerlere ve kurallara göre eğitilir ve kentin sembolleridir. Kısbet adı verilen manda derisinden özel bir giysi giyerler. Kırkpınar Baş Pehlivanı bir altın kemer takar ve Sarayiçi’nden belediye binasına yürüyerek kemeri Edirne belediyesine teslim eder. Müsabakalar iki ünlü güreşçinin, Adalı Halil ve Kara Emin’in mezarlarına ziyaretten sonra başlar.

Güreş müsabakaları yanında, yerel yemek pişirme yarışmaları, çeşitli spor karşılaşmaları (yüzme, okçuluk vb.), folklor gösterileri, sergiler ve fuarlar da düzenlenir.

Edirne (Türkiye)

Last update: 01/07/2011 | Top