Navigation path

Bitlis-Nemrut Krater Gölü (Türkiye)

Bitlis-Nemrut Krater Gölü

Nemrut Crater LakeNemrut Krater Gölü, Avrupa'nın en büyük ve dünyanın ikinci en büyük krater gölüdür; ülkenin doğusunda, Doğu Anadolu'daki en genç yanardağlardan biri olan Nemrut Dağı'nın krater alanının içerisinde bulunmaktadır. Gölün kendisi Nemrut Dağı'nın patlamasıyla oluşmuştur.

Bu bölgedeki başlıca çekim merkezleri, dağın zirvesindeki sıcak ve soğuk su kraterleridir. Nemrut Krater Gölü'nün durgun suları, yüzmek ve kayıkla gezinti yapmak için idealdir. 3 km2lik bir alanı kaplayan Ilık Göl'ün kıyılarında çeşitli sıcak su kaynakları mevcuttur. Göl suyunun sıcaklığı kışın 40°C'yi ve yazın da 60°C'yi bulmaktadır. Göl yakınlarındaki göletlerde, tedavi olmak için düzenli olarak gelen ziyaretçilerin ilgi odağı olan termal banyolar bulunmaktadır.

Bitlis Nemrut Krater Gölü'nün Eşsizliği

Bitlis-Nemrut Crater Lake

Gölün eşsiz konumu, çok sayıda yanardağı ve sıra dışı tabiatına ilave olarak, zengin tarihî mirasıyla her yıl binlerce turist çekmektedir. Bazıları Osmanlı döneminden kalma şehir harabeleri, kaleler ve diğer tarihî abideler, tüm ziyaretçiler için gerçek ve benzersiz birer ilham kaynağıdır.

Her yaz, yörenin güzelliğini tanıtmak için bölgede festivaller düzenlenmektedir. Büyük gölde düzenlenen balık tutma yarışmasının yanı sıra yüzme yarışları, genç yelken gruplarının gösterileri, konserler ve çeşitli halkoyunu gösterileri de gerçekleştirilmektedir. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konseri de yaz mevsiminin kesinlikle kaçırılmaması gereken önemli etkinliklerinden biridir.

Ayrılmadan önce mutlaka yapmanız gerekenler...

  • Bir Bizans Kalesi'nin hâkim olduğu Bitlis şehrini ziyaret edin. Bir bal üretim merkezi olan bu yerde ayrıca lezzetli balları da tadabilirsiniz.
  • Ahlat ilçesinde dünyanın en büyük Türk-İslam mezarlığı olan Selçuklu Mezarlığını ziyaret edin.
Last update: 01/07/2011 | Top