Ścieżka nawigacji

Żyrardów (Polska)

WITAMY W ŻYRARDOWIE (POLSKA)

Żyrardów Żyrardów leży w samym sercu Polski, w województwie mazowieckim, zaledwie 45 km od Warszawy. Miasto znane jest przede wszystkim dzięki dawnej przędzalni lnu, założonej przez braci Łubieńskich w 1829 r., która niedługo po otwarciu stała się największą przędzalnią w Europie. W historycznym centrum Żyrardowa mieściły się zabudowania przędzalni, w tym domy mieszkalne dla pracowników, kościoły, szkoły, stołówki i inne podstawowe udogodnienia. Dziś Żyrardów jest jednym z niewielu miejsc w Europie, które stanowią niezrównany przykład w pełni zachowanego tzw. modelowego miasta lub miasta-ogrodu. Centrum Żyrardowa to świadectwo prawdziwego kunsztu architektonicznego obejmującego budynki z czerwonej cegły, świetnie zaprojektowane ulice i pasy zieleni oddzielające dzielnice mieszkalne od strefy przemysłowej. Żyrardów oferuje nie tylko możliwość poznania dawnego życia i historii przędzalni – znajdą tu coś dla siebie także miłośnicy aktywnego wypoczynku. W okolicach miasta znajduje się wiele znakomitych tras rowerowych (szczególnie w rejonie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego) oraz organizowane są spływy kajakowe po rzece Rawce.

REGENERACJA I REWITALIZACJA

Projekt regeneracji rozpoczęto w 2004 r., kiedy to urząd miasta postanowił odrestaurować część śródmieścia, w którym mieściły się dawne zabudowania fabryczne, i ożywić produkcję i handel w tym rejonie. Do dziś odremontowano prawie wszystkie dawne budynki przędzalni i zagospodarowano je do innych celów – w Starej i Nowej Przędzalni z 1913 r. mieszczą się dziś mieszkania, restauracje i sklepy.

WYCIECZKI PO MIEŚCIE

  • Śródmieście warto zwiedzić pieszo. Koniecznie trzeba zobaczyć Stary Rynek, XIX-wieczne domy robotnicze, przedszkole z 1875 roku oraz kościół Matki Bożej Pocieszenia – jeden z największych kościołów na Mazowszu.
  • Polecamy wizytę w dawnej rezydencji Karola Dittricha jr, jednym z najbardziej imponujących budynków w Żyrardowie, otoczonym uroczym parkiem. Obecnie stanowi on część Muzeum Zachodniego Mazowsza.
  • Warto też zwiedzić fabrykę lnu, gdzie można podziwiać dawne maszyny przędzalnicze oraz nabyć pięknie wykonane lniane obrusy.
Ostatnia aktualizacja: 11/10/2011 | Początek strony