Ścieżka nawigacji

Przemyśl

Arboretum w BolestraszycachZ wizytą w Przemyślu

Przemyśl to jedno z najstarszych i najpiękniejszych polskich miast. Jego ponad tysiącletnia historia jest nierozerwalnie związana z losami całego kraju.
Przez setki lat Przemyśl leżał na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych ze wschodu na zachód i z północy na południe. W mieście tym stykały się różne kultury i religie, a wiele pokoleń Polaków, Ukraińców i Żydów pozostawiło po sobie spuściznę w postaci bogatego dziedzictwa kulturowego.

Miasto leży u podnóża Karpat i szczyci się ponad tysiącem zabytków. Jego strome, wąskie uliczki prowadzące wzdłuż zabytkowych budowli i starych kościołów, których wieże wznoszą się wysoko, pozostawiają na zwiedzających niezapomniane wrażenie.
Przemyśl ma wyjątkowe położenie – w lecie można się tu opalać nad Sanem, a w zimie zjeżdżać z 800-metrowego stoku narciarskiego wyposażonego w wyciąg krzesełkowy. Przemyśl zachwyci zarówno turystów, którzy cenią sobie piękno przyrody i krajobrazów, jak i tych, którzy interesują się historią, oraz tych, którzy wolą aktywne formy wypoczynku.

Dostępność

Przemyśl stworzył odpowiednie warunki dostępu do usług turystycznych dla osób niepełnosprawnych, osób starszych i rodzin z dziećmi.  Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oferują m.in. główne atrakcje miasta: Archikatedra z Wieżą Katedralną, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Muzeum Historii i Zamek Kazimierzowski.  

Rodziny z dziećmi czeka wiele atrakcji łączących zabawę z nauką (trasy rowerowe, szlaki przyrodnicze i zajęcia edukacyjne), szeroką ofertę przygotowano też dla seniorów – obejmuje ona szlaki spacerowe po zabytkowych częściach miasta, trasy „nordic walking” oraz najbardziej wysunięty na wschód polski odcinek pielgrzymkowej Drogi Św. Jakuba „Via Regia”. 

Rady dla turystów

  • Zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Dzwonów i Fajek, jedynego takiego muzeum na świecie.
  • Warto wybrać się do Arboretum w Bolestraszycach, które przemówi do wszystkich zmysłów – osoby niewidome mogą czytać podpisy w alfabecie Braille'a oraz dotykać roślin i poczuć ich zapach.  Po ścieżkach parku można przemieszczać się na wózku inwalidzkim, łatwo też po nich prowadzić wózek dziecięcy.
  • Wyjątkowym miejscem jest Twierdza Przemyśl – 45-kilometrowy pierścień fortów obronnych wokół Przemyśla wybudowany w 2. połowie XIX w. przez armię austriacką.

 

Ostatnia aktualizacja: 16/09/2014 | Początek strony