Navigatsioonitee

Soomaa Rahvuspark (Eesti)

Väljast tulija mõistab „viiendat aastaaega” ja piirkonna loomuliku ilu kujunemist tänu üleujutavatele jõgedele alles siis täielikult, kui ta on ise siin käinud.

Viies aastaaeg (nagu on seda nimetama hakanud kohalikud inimesed) päästab Soomaa Rahvuspargis valla majesteetliku üleujutuse. Üleujutused on olulised pargi iidsete soode jätkuva arengu aspektist. Kindlasti peaks külastama Kuresoo raba, üht paremini säilinud suurt sood Eestis. Rabas on kodunenud ligi 200 liiki ja selle mõju piirkonnale on võrreldamatu.

Talviti korraldatakse soodel ja külmunud jõgedel räätsamatku, teistel aastaaegadel pakutakse aga öiseid kanuumatku. Vabas looduses mütata armastajatele on siin isegi koprasafari.

Majutusvõimalusi leiab ohtralt Viljandis ja lausa kohustuslik on süüa Sookolli Söögitoas pakutavat traditsioonilist Eesti toitu.

Mille poolest on Soomaa Rahvuspark eriline?

Meadow in the the Soomaa National Park  See on kordumatu ökosüsteem. Määratut sooderägastikku ümbritsevad hunnitud niidud ja metsad. Juunis kattuvad niidud Siberi võhumõõkade ja nende erksinise tooniga.

Looma- ja linnusõpradele: piirkonnas elab üle 185 erineva linnuliigi, nt sookured ja Uurali kakud. Lisaks uitab neil aladel lihasööjaid loomi, nagu ilvesed, hundid ja pruunkarud.

Soomaal on olnud oluline roll ka Eesti ajaloos, siin on varju leidnud paljud vastupanu- ja vabadusvõitlejad. Siin elanud kuulsaimatest eestlastest võib nimetada C.R. Jakobsoni, L. Koidulat ja M. Saart.

Nii tugevate üleujutuste piirkonnas mõistavad kohalikud elanikud, missugune on elu, kui oled muust maailmast ära lõigatud. Aeg-ajalt katab 175 ruutkilomeetrit pargi territooriumist vesi, mis tõuseb peaaegu meeter päevas 3–4 päeva järjest. Viiendal aastaajal on teed täiesti läbimatud.

Kohalikud vallavalitsused hindavad eraldatust, mida üleujutus pakub, ja on võtnud rangeid meetmeid nende alade kaitseks sissetungi eest. Jälgitakse liike ja registreeritakse veetasemeid, et näha, kuidas erinevad tasemed ökosüsteemi mõjutavad.

Mida vaadata järgmistel aastaegadel:

  • kevadel – alanevad tulvaveed annavad teed õitsevatele lilledele
  • suvel – Kuresoo raba elujõulist ökosüsteemi
  • sügisel – lähenevaks talveks valmistuvat arvukat loomastikku
  • talvel – lumega kaetud maad, mis annab märku terendavast üleujutusest

Meeldejäävamat Soomaa Rahvuspargis

  • Metsikute orhideede lõhn suvel
  • Kanuuga eesmärgitult jõge pidi allavoolu triivimine
  • Räätsadega üle tuhklumega kaetud niitude astumine
  • Soo peal vetrumine
Viimati muudetud: 01/07/2011 | Üles