Cesta

České Švýcarsko (Česká republika)

Vzhledem k obrovskému množství úžasných přírodních zajímavostí je nejtěžší rozhodnout se, které si prohlédnout jako první. K těm několika, které okamžitě udeří do očí, jsou Tiské stěny (skalní věže a skalní městečko), Edmundova rokle a Pravčická brána (největší pískovcová skalní brána v Evropě). Najdeme zde i úžasný kaňon Labe u Hřenska, který je místem s nejnižší nadmořskou výškou v České republice.

Absolutně nejlepších pohledů na tuto oblast z výšky se dočkáte z Děčínského Sněžníku, kde shodou okolností stojí i nejstarší kamenná věž v České republice. A pokud jde o setrvání na cestě historií, může se tento region pochlubit celou řadou nejrůznějších hradů, zámků a starých zřícenin, jako je Tolštejn, Šaunštejn a Falkenštejn.

K dalším moderním atrakcím patří děčínská zoologická zahrada, muzeum v Rumburku a podzemní letecká továrna z druhé světové války. V Janově je též golfové hřiště světové třídy.

Díky čemu je České Švýcarsko tak zvláštní?

Bohemian culture  V srdci parku stojí obklopené věčnou přírodní krásou některé ze starých kostelů, kapliček a pamětihodností České republiky. V oblasti nazývané Česká Kamenice jsou hned dvě, které vyčnívají, a to kostel sv. Jakuba a poutní kaple Narození Panny Marie.

Ti, kteří se zajímají o českou kulturu, zde najdou řadu památek lidové architektury, větrných mlýnů a historických vesniček. Dům Českého Švýcarska, který je návštěvnickým a vzdělávacím střediskem v Krásné Lípě, je skvělým zdrojem poznatků o českých řemeslech, jako je textilní výroba a výroba skla.

Stejně jako v případě kteréhokoli přírodního regionu ve vysoké nadmořské výšce i zde hraje svou úlohu počasí. Jedním z klíčových cílů parku je podpora cestovního ruchu po celý rok, představit návštěvníkům kraj, aby si udělali skutečnou představu o tom, jak se jeho krajina mění v jednotlivých ročních obdobích. V nabídce jsou akce určené zejména pro „vedlejší sezónu“, a aktivit je hojně dokonce i za špatného počasí.

Správa parku se také soustředí na to, aby park udržovalo pokud možno co nejzelenější. Moderní úsporné autobusové linky vozí návštěvníky na určená vstupní místa a v zájmu zachování kontroly nad dopravou a její udržení mimo nedotčené části parku byla vybudována parkoviště.

Co park nabízí:

  • Jaro: majestátní zeleň a ticho podněcující k rozjímání
  • Léto: zářivé sluneční paprsky třpytící se na tyčících se skalních formacích
  • Podzim: velkolepé podzimní listí, které rozjasňuje svahy
  • Zima: vrcholky kopců pokryté sněhovými peřinami a tmavými zimními stíny

Hlavní znaky přírodního parku České Švýcarsko

  • Nadčasové procházky starou historií
  • Dechberoucí pohledy z vysoko položených vyhlídek
  • Ztraceni v české vesničce
Poslední aktualizace: 01/07/2011 | Začátek stránky