Navigačný riadok

Rádiové zariadenia a koncové telekomunikačné zariadenia

Jedna nabíjačka pre všetkých - Príbeh

One charger for all logo © European Union 2008-2011

Podľa odhadu sa v 27 členských štátoch EÚ používa približne 500 miliónov mobilných telefónov a toto číslo každým dňom rastie, pričom pri kúpe nového telefónu si používatelia môžu vybrať z ohromného množstva typov a modelov.

Nabíjačky, ktoré používame s telefónmi, sa však veľmi často líšia podľa jednotlivých výrobcov a modelov, pričom na trhu je v súčasnosti 30 rôznych typov nabíjačiek.

Koľkokrát sme si zabudli nabíjačku, zistili, že batéria telefónu sa vybíja, a museli sme si požičať nabíjačku od priateľa alebo kolegu, ktorý má rovnaký telefón? Okrem toho, že je to veľmi nepohodlné, problém existencie toľkých rôznych typov nabíjačiek je tiež neuveriteľne škodlivý pre životné prostredie.

Problém je v tom, že pri každej výmene telefónu zvyčajne dostaneme novú nabíjačku, čo vedie k obrovskému množstvu odpadu z nepotrebných nabíjačiek. Takmer každá domácnosť má zbierku starých nabíjačiek – čo v súčasnosti tvorí v EÚ každoročne viac ako 51 000 ton elektronického odpadu.

Keďže táto skutočnosť predstavovala vážny problém pre zákazníkov aj životné prostredie, Európska komisia dala v marci 2009 odvetviu výroby mobilných telefónov ultimátum, aby dobrovoľne prijali spoločné normy pre nabíjačky alebo sa podriadili povinným právnym predpisom EÚ.

V júni 2009 sa najväčší výrobcovia mobilných telefónov v Európe dohodli na zavedení univerzálnej nabíjačky pre mobilné telefóny umožňujúce prenos údajov predávané v EÚ. Memorandum o porozumení – ktoré doteraz podpísalo 14 výrobcov pdf - 6 KB [6 KB] English (en) – zaväzuje členov výrobného odvetvia, aby zabezpečili kompatibilitu nabíjačiek na základe konektora mikro USB.

V prvých mesiacoch roku 2011 si európski spotrebitelia budú môcť kúpiť štandardnú nabíjačku mobilných telefónov pre všetky telefóny umožňujúce prenos údajov – vrátane inteligentných mobilných telefónov – predávané vo všetkých 27 členských štátoch EÚ.

Takže keď si zabudneme nabíjačku, čoskoro budeme môcť nabíjať svoje mobilné telefóny pomocou novej jednotnej nabíjačky. A navyše, keď sa budú nabíjačky predávať samostatne, nebudeme si musieť kupovať novú nabíjačku s každým novým mobilným telefónom.

A keďže sa zníži počet nabíjačiek, bude to mať priaznivý vplyv na životné prostredie. Znížením množstva zbytočne predaných nabíjačiek sa v nasledujúcich rokoch významne zníži elektronický odpad.

To sú dobré správy pre spotrebiteľov aj životné prostredie.

Zdieľať: FacebookGoogle+LinkedInposlať túto stránku priateľovi

Set page to normal font sizeIncrease font size by 200 percentvytlačiť túto stránku