Strona zarchiwizowana dnia 02/02/2015
02/02/2015

Ścieżka nawigacji

This website is no longer being updated.

Please visit the new Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs website.

Radiowe i telekomunikacyjne urządzenia końcowe

Jedna ładowarka dla wszystkich - Historia

One charger for all logo © European Union 2008-2011

W 27 państwach członkowskich w użyciu jest około 500 mln telefonów komórkowych – liczba ta rośnie z każdym dniem, a konsumenci mają do wyboru mnóstwo marek i modeli.

Jednak ładowarki poszczególnych producentów i modeli często się różnią. Obecnie na rynku znaleźć można 30 różnych ich rodzajów.

Jak często zdarza się, że zapominamy ładowarki, nasz telefon rozładowuje się i musimy pożyczać ładowarkę od kogoś, kto ma taki sam telefon? Problem wynikający z posiadania tak wielu rodzajów ładowarek nie tylko jest źródłem niewygody, ale też stanowi ogromne obciążenie dla środowiska.

Niemal za każdym razem, gdy zmieniamy telefon, dostajemy nową ładowarkę, przyczyniając się w ten sposób do wytwarzania ogromnej ilości niepotrzebnych odpadów. W prawie każdym domu znajduje się kolekcja starych ładowarek, w sumie generujących w UE ponad 51 tys. ton odpadów elektronicznych rocznie.

Zwróciwszy uwagę na ten poważny problem, dotykający zarówno konsumentów, jak i środowisko, w marcu 2009 r. Komisja Europejska postawiła producentom telefonów komórkowych ultimatum, oferując im możliwość dobrowolnego przyjęcia wspólnych standardów w zakresie ładowarek lub poddania się obowiązkowym przepisom UE.

W czerwcu 2009 r. najwięksi europejscy producenci telefonów komórkowych zgodzili się wprowadzić na rynek uniwersalną ładowarkę do sprzedawanych w UE telefonów z funkcją obsługi danych. Protokół ustaleń – podpisany dotąd przez 14 producentów pdf - 6 KB [6 KB] English (en) – zobowiązuje branżę do zapewnienia kompatybilności ładowarek w oparciu o złącze Micro-USB.

W pierwszych miesiącach 2011 r. europejscy konsumenci będą mogli zakupić standardową ładowarkę do wszystkich telefonów z funkcją obsługi danych – w tym smartphone'ów – sprzedawanych w 27 państwach członkowskich UE.

Tak więc już niedługo, gdy zdarzy nam się zapomnieć ładowarki, będziemy mogli skorzystać z nowego uniwersalnego urządzenia. Poza tym, kiedy ładowarki sprzedawane będą osobno, zakup nowej ładowarki przy każdej zmianie telefonu okaże się zbędny.

Zmniejszenie liczby ładowarek wpłynie pozytywnie również na stan środowiska. Ograniczenie liczby niepotrzebnie sprzedawanych ładowarek pozwoli na znaczące zmniejszenie ilości odpadów elektronicznych w przyszłości.

Dobre wieści dla klientów i środowiska.

Udostępnij: FacebookGoogle+LinkedInWyślij tę stronę do znajomego

Ustaw normalny rozmiar czcionkiPowiększ rozmiar czcionki o 200%Drukuj