Veebisait on arhiveeritud (02/02/2015)
02/02/2015

Navigatsioonitee

This website is no longer being updated.

Please visit the new Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs website.

Raadio- ja telekommunikatsioonivõrgu lõppseadmed

Üks laadija kõigi jaoks - Lugu

One charger for all logo © European Union 2008-2011

EL-i 27 liikmesriigis on kasutusel hinnanguliselt 500 miljonit mobiiltelefoni. See arv suureneb iga päevaga. Uue telefoni ostmisel on võimalik valida paljude tootjate ja mudelite vahel.

Mudeliti ja tootjati on aga mobiiltelefonide laadijad tihti väga erinevad. Praegu on turul 30 laadijat.

Kui palju kordi olete avastanud, et telefoni aku on tühjenemas, kuid laadija on maha ununenud, ning seejärel otsinud kolleegi või sõpra, kes kasutab sama telefoni? Peale selle, et nii paljude erinevate laadijate kasutamine tekitab isiklikke ebamugavusi, pole see ka keskkonnale kasulik.

Probleem on selles, et iga kord, kui ostate uue telefoni, saate tavaliselt ka uue laadija. Vanade laadijate näol tekib aga seega tohutult ebavajalikku prügi. Võiks öelda, et pea igas majapidamises on olemas vanade laadijate kogu. Selle tulemusel tekib aga EL-is aastas juurde rohkem kui 51 000 tonni elektroonikajäätmeid.

Euroopa Komisjon nägi, et see on tõsine probleem, mis mõjutab nii tarbijaid kui ka keskkonda, ja esitas 2009. aasta märtsis mobiiltelefonitootjatele ultimaatumi, et nad võtaksid vabatahtlikult kasutusele ühtlustatud standardid. Teine võimalus oli reguleerida laadijate tootmist EL-i õigusaktidega.

2009. aasta juunis nõustusid Euroopa peamised mobiiltelefonitootjad ühtlustama kõigi EL-is müüdavate andmesidetoega mobiiltelefonide laadijaid. Vastastikuse mõistmise memorandum (MoU), mille on hetkeseisuga allkirjastanud 14 tootjat pdf - 6 KB [6 KB] English (en) kohustab tootjaid laadijaid ühtlustama ning kasutama laadimiseks mikro-USB-ühenduspesa.

2011. aasta esimestel kuudel saab Euroopa tarbija soetada universaallaadija, mis sobib kõigile andmesidetoega mobiiltelefonidele (k.a nutitelefonid), mida EL-i 27 liikmesriigis müüakse.

Seega juhul, kui peaksite oma laadija maha unustama, saate laadida oma telefoni universaallaadijaga. Kuna laadijaid müüakse telefonidest eraldi, ei pea te telefoni vahetades ostma uut laadijat.

Laadijate arvu vähenemine mõjub hästi ka keskkonnale. Asjatult müüdud laadijate väiksem hulk aitab märkimisväärselt kahandada elektroonikajäätmete kogust järgnevatel aastatel.

Universaallaadija on kasulik nii tarbijale kui ka keskkonnale.

Jaga: FacebookGoogle+LinkedInsaada sõbrale

Tavaline kirjasuurusKirjasuurus 200 %prindi see lehekülg