Tato stránka byla uložena do archívu dne 02/02/2015
02/02/2015

Cesta

This website is no longer being updated.

Please visit the new Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs website.

Radiokomunikační a telekomunikační koncová zařízení

Jedna nabíječka pro všechny typy mobilních telefonů - Příběh

One charger for all logo © European Union 2008-2011

Ve 27 členských státech EU se používá odhadem 500 miliónů mobilních telefonů a každým dnem toto číslo roste. Při koupi nového telefonu máme pak na výběr z neuvěřitelného množství značek a modelů.

Nabíječky, které používáme na naše telefony se často liší podle výrobce a modelu, přičemž nyní je na trhu kolem 30 různých typů nabíječek.

Kolikrát jsme už zapomněli nabíječku a pak, když se baterie vybíjela, jsme si ji museli vypůjčit od přítele nebo kolegy, který má stejný telefon? Mnoho různých typů nabíječek představuje velmi obtížný problém, který má také neuvěřitelně špatný dopad na životní prostředí.

Problém spočívá v tom, že pokaždé když měníme telefon, dostaneme k němu obvykle i novou nabíječku, což vede k nadměrnému množství nepotřebného odpadu v podobě starých nabíječek. Téměř každá domácnost jich má doma celou sbírku, což nyní představuje v EU více než 51 tisíc tun elektronického opadu za rok.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o vážný problém dotýkající se jak spotřebitelů, tak životního prostředí, dala Evropská komise v březnu 2009 výrobcům mobilních telefonů ultimátum, a to že buď dobrovolně přijmou společné normy pro nabíječky, nebo budou podléhat závazným právním předpisům EU.

V červnu 2009 se přední výrobci mobilních telefonů dohodli na přijetí univerzální nabíječky pro mobilní telefony s možností přenosu dat prodávané v EU. Memorandum o porozumění (MoU), které dosud podepsalo14 výrobců pdf - 6 KB [6 KB] English (en) zavazuje toto průmyslové odvětví k poskytování kompatibilních nabíječek založených na technologii Micro-USB konektoru.

Během prvních měsíců roku 2011 si evropští spotřebitelé již budou moci koupit standardní nabíječku pro všechny mobilní telefony s možností přenosu dat, včetně typu smartphone, které jsou v prodeji ve všech 27 členských státech EU.

Takže, příště až zapomeneme svou nabíječku, už brzy budeme moci svůj mobil nabít pomocí nové společné nabíječky. A navíc se budou nabíječky prodávat zvlášť, takže si nebudeme muset kupovat novou nabíječku pokaždé, když si koupíme nový mobilní telefon.

Snížení počtu nabíječek bude mít dále kladný dopad na životní prostředí a díky snížení počtu nadbytečně prodaných nabíječek se v příštích letech sníží množství elektronického odpadu.

Jsou to dobré zprávy jak pro spotřebitele, tak pro životní prostředí.

Sdílet: FacebookGoogle+LinkedInPoslat tuto stránku přátelům

Zobrazit stránku s normální velikostí písmaZvětšit písmo o 200 %Vytisknout stránku