Táto stránka bola uložená do archívu dňa 02/02/2015
02/02/2015

Navigačný riadok

This website is no longer being updated.

Please visit the new Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs website.

Rádiové zariadenia a koncové telekomunikačné zariadenia

Jedna nabíjačka pre všetkých - Technológia

One charger for all logo © European Union 2008-2011

Riešenie jednotnej nabíjačky je založené na technológii konektora mikro USB

Memorandum o porozumení sa týka mobilných telefónov umožňujúcich prenos údajov, t. j. tých, ktoré sa dajú pripojiť k počítaču na prenášanie obrázkov, súborov, hudby atď.

Spoločnosti, ktoré sa stali signatármi memoranda o porozumení, vymedzili technické špecifikácie harmonizácie kapacity nabíjania mobilných telefónov v prílohe II k memorandu o porozumení English. Tieto špecifikácie slúžia ako základ pre prácu európskych normalizačných organizácií s cieľom zabezpečiť kompatibilitu a bezpečné fungovanie jednotnej nabíjačky.

Norma, ktorú vypracoval Európsky inštitút pre telekomunikačné normy (ETSIEnglish), sa týka bezpečnostných rizík a elektromagnetických emisií a zabezpečuje, aby boli jednotné nabíjačky dostatočne odolné voči vonkajšiemu rušeniu. Norma o interoperabilite, ktorú vypracoval Európsky výbor pre normalizáciu v elektrotechnike (CENEnglish- CENELECEnglish), sa týka interoperability, t. j. toho, aby bola jednotná nabíjačka kompatibilná s mobilnými telefónmi rôznych značiek umožňujúcimi prenos údajov. Medzinárodná elektrotechnická komisia (IECEnglish) možno čoskoro zavedie normu výboru CENELEC stanovujúcu špecifikácie interoperability jednotného vonkajšieho napájania ako medzinárodnú normu.

Na to, aby sa táto nová generácia nabíjačiek dostala na trh, je potrebné, aby boli nové európske normy prístupné a uverejnené (EN 301489-34English- EN 62684English ). Až po splnení tohto prvého kroku je výrobné odvetvie schopné vyrábať novú generáciu jednotnej nabíjačky.

Očakáva sa, že výrobcovia budú môcť spustiť predaj novej nabíjačky s konektorom mikro USB na začiatku roka 2011, ale v obchodoch sa pravdepodobne neobjaví, až kým nebudú zverejnené revidované európske normy. Výrobné odvetvie totiž musí prispôsobiť svoje nabíjačky tak, aby spĺňali nové požiadavky obsiahnuté v normách.

Je potrebné zdôrazniť, že iba taká nabíjačka, ktorá spĺňa nové európske normy uvedené vyššie, sa považuje za jednotnú nabíjačku zaisťujúcu bezpečné fungovanie pri použití so všetkými druhmi nových mobilných telefónov umožňujúcich prenos údajov.

Ak chcete zistiť, či existujúce mobilné telefóny s konektorom mikro USB budú podporovať nabíjanie pomocou novej jednotnej nabíjačky, obráťte sa na príslušného výrobcu.

3 types of USB plugs

Different types of USB plugs: left Micro-USB, middle Mini-USB, right Standard.
(© Popova Olga)

 

Zdieľať: FacebookGoogle+LinkedInposlať túto stránku priateľovi

Set page to normal font sizeIncrease font size by 200 percentvytlačiť túto stránku