Táto stránka bola uložená do archívu dňa 02/02/2015
02/02/2015

Navigačný riadok

This website is no longer being updated.

Please visit the new Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs website.

Rádiové zariadenia a koncové telekomunikačné zariadenia

Jedna nabíjačka pre všetkých - Skvelá EÚ!

One charger for all logo © European Union 2008-2011

Zjednodušenie života občanov EÚ

Mobilné telefóny sú dobré – až kým sa nevybije batéria práve vtedy, keď pri sebe nemáte nabíjačku. Žiadne hovory. Žiadne textové správy. Žiadny prístup k údajom alebo kontaktom. Začína sa zúfalé hľadanie kompatibilnej nabíjačky.

Tento problém však bude čoskoro patriť minulosti.

Európska komisia presvedčila výrobcov mobilných telefónov, aby upustili od nehospodárnej a neefektívnej výroby rôznych nabíjačiek pre rôzne telefóny. Štrnásť popredných výrobcov telefónov sa dohodlo na harmonizovanom systéme pre telefóny umožňujúce prenos údajov predávané v EÚ. Výsledkom na papieri sú nové technické normy. Výsledkom v obchodoch – a vo vreckách a kabelkách občanov EÚ – je to, že všetky tieto telefóny je možné nabíjať pomocou jednoduchého konektora mikro USB.

Výsledkom pre životné prostredie je menej elektronického odpadu, keďže počet zbytočných nabíjačiek v súčasnosti každoročne dosahuje približne 51 000 ton.

Zásah EÚ vyjasnil uvažovanie celého výrobného odvetvia – a urýchlil proces, ktorého realizácia by samotným spoločnostiam trvala roky. EÚ to navyše dosiahla bez toho, aby sa musela uchýliť ku komplikovaným novým právnym predpisom.

Je to naozaj pekná ukážka jedného zo spôsobov, akým môže EÚ pomôcť svojim občanom – nielen prostredníctvom zákonov, ale aj presadzovaním praktického prístupu na európskej úrovni, ktorý prospeje každému.

Je tu aj možnosť „účinku nadšenia“. Nebolo by úžasné používať iba jednu nabíjačku pre všetky elektronické zariadenia v domácnosti?! Komisia sa domnieva, že vzhľadom na to, že trh s mobilnými telefónmi je v rámci tovarov spotrebnej elektroniky najväčší, zariadenia s podobnou kapacitou batérií – ako sú napríklad fotoaparáty a hudobné prehrávače – postupne zavedú novú nabíjačku.

Kompatibilita s jednotnou nabíjačkou ďalej prispeje k cielenému zjednodušovaniu života európskych občanov, ochrane životného prostredia a k zníženiu nákladov na nákup elektronických zariadení. Komisia bude tento proces približovania podrobne sledovať a prijímať opatrenia v prospech občanov.

Zdieľať: FacebookGoogle+LinkedInposlať túto stránku priateľovi

Set page to normal font sizeIncrease font size by 200 percentvytlačiť túto stránku