Ścieżka nawigacji

Radiowe i telekomunikacyjne urządzenia końcowe

Jedna ładowarka dla wszystkich - UE jest cool!

One charger for all logo © European Union 2008-2011

Ułatwić życie obywatelom UE

Telefon komórkowy jest fajny – dopóki nie rozładuje się bateria, a my nie mamy ze sobą ładowarki. Nie możemy dzwonić. Nie możemy wysyłać SMS-ów. Nie mamy dostępu do danych i kontaktów. Rozpoczyna się szalone poszukiwanie kompatybilnej ładowarki.

Jednak ten problem niebawem przejdzie do przeszłości.

Komisja Europejska wymogła na producentach telefonów komórkowych, aby zaprzestali zanieczyszczającego i nieefektywnego wytwarzania różnego rodzaju ładowarek do różnych telefonów. Czternastu czołowych producentów telefonów przyjęło zharmonizowany system obejmujący aparaty telefoniczne z funkcją obsługi danych sprzedawane na terenie UE. Rezultatem prawnym zmian są nowe normy techniczne. Rezultatem odczuwalnym w sklepach – oraz w kieszeniach i torebkach Europejczyków – jest możliwość ładowania wszystkich takich telefonów za pomocą wtyczki Micro-USB.

Zmiany te oznaczają mniej odpadów elektrycznych, co znacznie odciąży środowisko naturalne – szacuje się, że ilość tych odpadów osiąga obecnie poziom 51 tys. ton zbędnych ładowarek rocznie.

Działania UE pozwoliły skonkretyzować podejście branży i przyspieszyły proces, którego ukończenie mogłoby zająć lata, gdyby firmy działały na własną rękę. Przy tym UE osiągnęła te rezultaty bez tworzenia nowych skomplikowanych przepisów.

Jest to doskonały przykład, w jaki sposób UE może pomagać swoim obywatelom – nie tylko poprzez legislację, ale także wprowadzając zdroworozsądkowe rozwiązania na szczeblu unijnym, które przynoszą korzyść wszystkim mieszkańcom.

Takie zmiany mają szansę naprawdę spodobać się konsumentom. Czyż nie byłaby wspaniała możliwość używania jednej ładowarki do wszystkich domowych urządzeń elektronicznych? Zdaniem Komisji, biorąc pod uwagę fakt, że rynek telefonii komórkowej jest największym rynkiem konsumenckich towarów elektronicznych, nowa ładowarka znajdzie z czasem zastosowanie także w innych urządzeniach z bateriami o podobnych parametrach, takich jak aparaty czy odtwarzacze muzyczne.

Nowa ładowarka stanowi kolejny krok na drodze do realizacji celów w postaci ułatwiania życia obywatelom UE, ochrony środowiska oraz zmniejszania cen zakupu urządzeń elektronicznych. Komisja będzie uważnie monitorować proces wdrażania nowych przepisów i podejmować korzystne dla obywateli działania.

Udostępnij: FacebookGoogle+LinkedInWyślij tę stronę do znajomego

Ustaw normalny rozmiar czcionkiPowiększ rozmiar czcionki o 200%Drukuj