Veebisait on arhiveeritud (02/02/2015)
02/02/2015

Navigatsioonitee

This website is no longer being updated.

Please visit the new Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs website.

Raadio- ja telekommunikatsioonivõrgu lõppseadmed

Üks laadija kõigi jaoks - Hästi tehtud!

One charger for all logo © European Union 2008-2011

Kaikille sopiva laite helpottaa elämää

Mobiiltelefonid on suurepärased abilised, kuid seda ainult seni, kuni aku saab tühjaks ja laadijat pole käepärast. Ei mingeid kõnesid ega sõnumeid. Ligipääsu pole enam ka telefoniraamatule ega teistele andmetele. Algab meeleheitlik sobiva laadija otsimine.

See probleem jääb peagi minevikku.

Euroopa Komisjon on veennud mobiiltelefonitootjaid, et nad lõpetaksid erinevate laadijate tarbetu tootmise. Neliteist peamist mobiiltelefonitootjat on nõustunud ühtlustama kõigi EL-is müüdavate andmesidetoega telefonide laadijad. Tulemuseks on hulk uusi tehnilisi standardeid. Palju tähtsam on aga see, et kõiki neid uusi telefone saab laadida tavalise mikro-USB-ühenduspesa ja universaallaadija abil.

Nii on vähem ka laadijatega seotud elektroonikajäätmeid, mida tekib praegu umbes 51 000 tonni aastas.

EL-i tegevus on pannud tööstuse teistmoodi mõtlema ning kiirendanud protsessi, mis oleks võinud kesta aastaid, kui ettevõtted oleksid tegutsenud iseseisvalt. Lisaks on EL saavutanud laadijate ühtlustamise, ilma et oleks pidanud võtma vastu uusi keerulisi seadusi.

See on suurepärane näide sellest, kuidas EL saab oma elanikke aidata. Alati ei peagi selleks seadusi kasutama – piisab lihtsalt tervemõistuslikkuse propageerimisest ja üleeuroopalisest ettevõtete koostööst.

Lisaks on uuel lähenemisel ka ahhaa-efekt. Kui lahe oleks kõiki koduseid elektroonikaseadmeid laadida ühe ja sama laadijaga! Komisjon leiab, et kuna mobiiltelefonid moodustavad suurima osa tarbijatele suunatud elektroonikaseadmetest, hakkavad ka teised samasuguse mahtuvusega akusid kasutavad seadmed (nt kaamerad ja muusikapleierid) tulevikus universaallaadijat kasutama.

Ühilduvus universaallaadijaga aitab veelgi rohkem Euroopa elanike elu lihtsustada, keskkonda säästa ja elektroonikaseadmete hinda vähendada. Komisjon jälgib tähelepanelikult seda ühtlustamisprotsessi ja on vajaduse korral valmis sellesse sekkuma, et EL-i elanikud rohkem kasu saaksid.

Jaga: FacebookGoogle+LinkedInsaada sõbrale

Tavaline kirjasuurusKirjasuurus 200 %prindi see lehekülg