Táto stránka bola uložená do archívu dňa 02/02/2015
02/02/2015

Navigačný riadok

This website is no longer being updated.

Please visit the new Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs website.

Rádiové zariadenia a koncové telekomunikačné zariadenia

Jedna nabíjačka pre všetkých - Ekológia

One charger for all logo © European Union 2008-2011

Nekompatibilné nabíjačky mobilných telefónov: zbytočné plytvanie zdrojmi

Každý rok sa v EÚ predá viac ako 185 miliónov mobilných telefónov, z ktorých viac ako 50 % tvoria náhradné telefóny. Odhaduje sa, že v dôsledku toho, že nové telefóny sa dodávajú s novými nabíjačkami alebo sú nekompatibilné so starými nabíjačkami, zostane každoročne 50 000 ton zbytočných nabíjačiek. Iné odhady hovoria o viac ako miliarde nepoužívaných nabíjačiek povaľujúcich sa v európskych skriniach a zásuvkách.

Očakáva sa, že harmonizácia nabíjačiek bude predstavovať významný prínos pre životné prostredie. Vytváraný elektronický odpad sa zníži o počet nepotrebne predaných nabíjačiek. Očakáva sa tiež, že jednotná nabíjačka zlepší energetickú účinnosť, pretože bude spĺňať najnovšie európske harmonizované normy, takže bude mať nižšiu spotrebu energie.

Čo sa stane so všetkými starými nabíjačkami?

Smernica o odpade z elektrických a elektronických zariadení (OEEZEnglish), ktorou sa presadzuje zber a recyklácia elektronických zariadení (smernica 2002/96/ES), je účinná od februára 2003. Zabezpečuje vytváranie zberných systémov, do ktorých môžu spotrebitelia bezplatne vrátiť použitý elektronický odpad. V Európskej únii sa však primerane spracuje iba jedna tretina elektrického a elektronického odpadu.

Preto Európska komisia v decembri 2008 navrhla revíziu smernice o elektrických a elektronických zariadeniach; navrhuje dosiahnuť 65 % priemernej hmotnosti elektrických a elektronických zariadení.

Zdieľať: FacebookGoogle+LinkedInposlať túto stránku priateľovi

Set page to normal font sizeIncrease font size by 200 percentvytlačiť túto stránku