Strona zarchiwizowana dnia 02/02/2015
02/02/2015

Ścieżka nawigacji

This website is no longer being updated.

Please visit the new Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs website.

Radiowe i telekomunikacyjne urządzenia końcowe

Jedna ładowarka dla wszystkich -Ekologia

One charger for all logo © European Union 2008-2011

Niekompatybilne ładowarki do telefonów: marnotrawstwo zasobów

W UE rocznie sprzedaje się ponad 185 mln telefonów komórkowych, z czego 50% to telefony kupowane na wymianę. Ponieważ nowe telefony wyposażane są w nowe ładowarki lub nie są kompatybilne ze starszymi ładowarkami, szacuje się, że rocznie na złom trafia 50 tys. ton ładowarek. Zgodnie z innymi szacunkami w szufladach Europejczyków leży ponad miliard nieużywanych ładowarek.

Korzyści, jakie przyniesie środowisku harmonizacja ładowarek do telefonów, powinny być znaczne. Mniejsza ilość niepotrzebnie sprzedawanych ładowarek pozwoli zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów elektronicznych. Dzięki spełnieniu najnowszych zharmonizowanych norm unijnych uniwersalna ładowarka powinna także okazać się bardziej wydajna energetycznie i tym samym przyczynić się zmniejszenia zużycia energii.

Co się dzieje ze starymi ładowarkami?

Dyrektywa w sprawie zużytego sprzętu elektrotechnicznego i elektronicznego (WEEEEnglish), promująca zbiórkę i recykling sprzętu elektronicznego (dyrektywa 2002/96/WE), obowiązuje od lutego 2003 r. Zakłada ona tworzenie systemów zbierania odpadów, gdzie konsumenci mogą bezpłatnie oddawać zużyte odpady elektroniczne. Mimo to tylko jedna trzecia odpadów elektrycznych i elektronicznych w Unii Europejskiej jest odpowiednio przetwarzana.

Dlatego też w grudniu 2008 r. Komisja Europejska wniosła o wprowadzenie zmian do dyrektywy w sprawie zużytego sprzętu elektrotechnicznego i elektronicznego, proponując osiągnięcie celu w postaci recyklingu 65% średniej wagi takiego sprzętu.

Udostępnij: FacebookGoogle+LinkedInWyślij tę stronę do znajomego

Ustaw normalny rozmiar czcionkiPowiększ rozmiar czcionki o 200%Drukuj