Tato stránka byla uložena do archívu dne 02/02/2015
02/02/2015

Cesta

This website is no longer being updated.

Please visit the new Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs website.

Radiokomunikační a telekomunikační koncová zařízení

Jedna nabíječka pro všechny typy mobilních telefonů - Chovejte se ekologicky

One charger for all logo © European Union 2008-2011

Nekompatibilní nabíječky mobilních telefonů představují zbytečné plýtvání zdroji

V EU se každý rok prodá přes 185 miliónů mobilních telefonů, z nichž více než polovinu představují vyměněné telefony. Nové telefony přicházejí s novým typem nabíječky, nebo jsou nekompatibilní s nabíječkou starou. Odhaduje se, že z tohoto důvodu se přestane používat každý rok až 50 tisíc tun nabíječek. Dále se odhaduje, že z obdobných důvodů leží ve skříních a zásuvkách po celé Evropě přes miliardu nepoužívaných nabíječek.

Očekává se, že jednotné nabíječky budou velkým přínosem pro životní prostředí. Snížením množství nadbytečně prodaných nabíječek se sníží s tím spojené vytváření elektronického odpadu. Společná nabíječka má také být s souladu s nejnovějšími evropskými jednotnými normami, zlepšit energetickou účinnost a tím snížit spotřebu energie.

Co se stane se starými nabíječkami?

Směrnice o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (OEEZEnglish) upravující sběr a recyklaci elektronických zařízení (směrnice 2002/96/ES) je v platnosti od února 2003. Stanoví vytvoření systému sběru, v rámci kterého může spotřebitel bezplatně vrátit použitý elektronický odpad. I když v Evropské unii je řádně zpracovávána pouze třetina elektrického a elektronického odpadu.

V prosinci 2008 Evropská komise navrhla revizi směrnice o elektrických a elektronických zařízeních, přičemž navrhuje, aby touto cestou bylo zpracováváno 65 % průměrné váhy elektrických a elektronických zařízení.

Sdílet: FacebookGoogle+LinkedInPoslat tuto stránku přátelům

Zobrazit stránku s normální velikostí písmaZvětšit písmo o 200 %Vytisknout stránku