Strona zarchiwizowana dnia 02/02/2015
02/02/2015

Ścieżka nawigacji

This website is no longer being updated.

Please visit the new Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs website.

Metrologia prawna i towary paczkowane

Przyrządy pomiarowe mają podstawowe znaczenie dla zapewnienia dokładności pomiarów, zwłaszcza podczas transakcji zawieranych codziennie przez konsumentów i podmioty gospodarcze. Przykładami są wodomierze, taksometry, liczniki elektryczności i wagi. Prawodawstwo UE poprzez procedury oceny zgodności promuje szybkie innowacje technologiczne i możliwość wyboru.

W 2009 r. Komisja Europejska upoważniła pdf - 782 KB [782 KB] Deutsch (de) English (en) français (fr) CEN, CENELEC i ETSI do opracowania norm europejskich w dziedzinie przyrządów pomiarowych, które zapewnią interoperacyjność liczników mediów (wody, gazu, elektryczności, ciepła), a ponadto zwiększą efektywność energetyczną i zapewnią użytkownikom większy wybór.

Towary paczkowane składają się z produktu i materiałów opakowaniowych. Zawartość opakowania musi być zmierzona w celu ustalenia ilości znajdującego się w nim produktu. Na tym właśnie polega rola metrologii. Umożliwia ona producentom i władzom dokładne sprawdzenie wielkości i ciężaru paczkowanych produktów, takich jak detergenty, karma dla zwierząt, lody, mrożonki, napoje niskoalkoholowe, napoje bezalkoholowe, produkty czyszczące, farby, szampony i pasta do zębów.
W przypadku wina i innych napojów alkoholowych UE określa dopuszczalne wielkości paczkowanych produktów.

Jednostki miary spełniają w życiu codziennym podstawową funkcję, umożliwiając przeprowadzanie transakcji oraz ochronę zdrowia i bezpieczeństwo.

Temat dnia

  • Measuring instruments Deutsch (de)English (en)français (fr)
  • Measuring instruments - Guidance documents English (en)
  • Units of measurement Deutsch (de)English (en)français (fr)
  • Reference documents Deutsch (de)English (en)français (fr)
  • Pre-packed products Deutsch (de)English (en)français (fr)

Udostępnij: FacebookGoogle+LinkedInWyślij tę stronę do znajomego

Ustaw normalny rozmiar czcionkiPowiększ rozmiar czcionki o 200%Drukuj