Táto stránka bola uložená do archívu dňa 02/02/2015
02/02/2015

Navigačný riadok

This website is no longer being updated.

Please visit the new Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs website.

Nábytkárske priemyselné odvetvie

Nábytkársky priemysel je v podstate montážnym odvetvím, ktoré na výrobu produktov používa rôzne suroviny. Týmito surovinami sú drevo a dosky na báze dreva, ale aj kovy, plasty, textílie, koža a sklo. Existuje mnoho druhov nábytku (napr. stoličky, pohovky, stoly, šatníky, kuchyne, matrace) s rôznym využitím (napr. v domácnostiach, školách, na úradoch).

Nábytkársky priemysel EÚ sa v súčasnosti vyznačuje vysokou kvalitou produkcie, pokiaľ ide o technickú, estetickú, dizajnovú a módnu stránku, a má výborné meno na celom svete.

Európske nábytkárstvo zahŕňa približne 150000 spoločností a produkuje obrat takmer 126 miliárd EUR, pridanú hodnotu vo výške 38 miliárd EUR a zamestnáva okolo 1,4 milióna ľudí (EÚ27, 2006). Hlavnými výrobcami (pokiaľ ide o hodnotu výroby) sú Taliansko a Nemecko, za ktorými nasledujú Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Španielsko, a v menšej miere aj Poľsko.

V odvetví dominujú mikropodniky (86 % nábytkárskych podnikov v EÚ má menej než desať zamestnancov), pôsobia však v ňom aj veľkí výrobcovia. Malé spoločnosti sú často subdodávateľmi pre väčšie firmy a vyrábaju napríklad komponenty a polovýrobky určené na dokončenie a montáž nábytku. Drevený nábytok používaný v spálňach, jedálňach, obývacích izbách a ďalších priestoroch je spoločne s plastovým a kovovým nábytkom dominantným vyrábaným produktom v EÚ (38 % celkovej hodnoty produkcie nábytku). Ďalšími dôležitými výrobnými pododvetviami sú výroba sedačiek a kancelárskeho nábytku (29 % a 17 % v uvedenom poradí) a výroba kuchynského nábytku (12 %).

V priebehu rokov a v reakcii na tlak konkurencie, najmä medzinárodnej konkurencie, nábytkárske spoločnosti absolvovali dlhý proces reštrukturalizácie a modernizácie, pričom objem výroby sa znížil. Od roku 2005 sa objem výroby mierne zvýšil, v roku 2008 sa však tento trend zvrátil a objem výroby opäť poklesol. Hlavnými činiteľmi pre konkurencieschopnosť v odvetví sú výskum a inovácie, schopnosti a kvalita, dizajn a pridaná hodnota, znalosti a know-how spoločne s lepším prístupom na trhy v tretích krajinách.

Zdieľať: FacebookGoogle+LinkedInposlať túto stránku priateľovi

Set page to normal font sizeIncrease font size by 200 percentvytlačiť túto stránku