Strona zarchiwizowana dnia 02/02/2015
02/02/2015

Ścieżka nawigacji

This website is no longer being updated.

Please visit the new Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs website.

Sektor meblarski

Przemysł meblarski to zasadniczo branża produkcyjna wykorzystująca różne surowce do wytwarzania produktów. Surowcami tymi mogą być drewno i panele drewnopochodne, ale także metale, tworzywa sztuczne, tkaniny, skóra i szkło. Istnieje wiele różnych typów mebli (np. krzesła, sofy, stoły, szafy, meble kuchenne, materace) o bardzo zróżnicowanym zastosowaniu (np. w gospodarstwach domowych, szkołach, biurach).

W chwili obecnej unijny przemysł meblarski zapewnia wysoki poziom jakości produkcji pod względem techniki, estetyki, wzornictwa i mody oraz cieszy się dużą renomą na całym świecie.

Europejski sektor meblarski to ok. 150 tys. firm, jego obroty wynoszą niemal 126 mld EUR, zapewnia on wartość dodaną 38 mld EUR i zatrudnia ok. 1,4 mln osób (UE27, 2006 r.). Główni producenci (pod względem wartości produkcji) to Włochy i Niemcy, a na dalszych miejscach sytuują się Wielka Brytania, Francja i Hiszpania oraz, w mniejszym stopniu, Polska.

Sektor zdominowany jest przez mikroprzedsiębiorstwa (86% przedsiębiorstw meblarskich w UE zatrudnia mniej niż 10 pracowników), jest jednak również kilku dużych producentów. Małe przedsiębiorstwa są często podwykonawcami dla większych firm, produkującymi np. części składowe i półprodukty do wykańczania oraz montażu mebli. Główne produkty branży meblarskiej w UE (38% łącznej wartości produkcji mebli) to meble drewniane do sypialni, jadalni, salonów i innych pomieszczeń oraz meble z tworzyw sztucznych i metali. Inne ważne gałęzie produkcji to krzesła i meble biurowe (odpowiednio 29% i 17%), a także meble kuchenne (12%).

Z biegiem lat i w reakcji na presję konkurencji, przede wszystkim międzynarodowej, firmy meblarskie rozpoczęły długotrwały proces restrukturyzacji i modernizacji, a wielkość produkcji spadła. Od 2005 r. produkcja zaczęła z wolna rosnąć, jednak w 2008 r. pozytywny trend uległ odwróceniu i wielkość produkcji znów zmalała. Główne czynniki wpływające na konkurencję w sektorze to badania i innowacje, umiejętności i jakość, wzornictwo i wartość dodana, wiedza i doświadczenie oraz lepszy dostęp do rynków krajów trzecich.

Udostępnij: FacebookGoogle+LinkedInWyślij tę stronę do znajomego

Ustaw normalny rozmiar czcionkiPowiększ rozmiar czcionki o 200%Drukuj