Šī vietne tika arhivēta (02/02/2015)
02/02/2015

Navigācijas ceļš

This website is no longer being updated.

Please visit the new Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs website.

Mēbeļu ražošanas nozare

Mēbeļu ražošanas nozare ir būtībā montāžas nozare, kurā preces tiek ražotas no dažādām izejvielām. To vidū ir koka un kokmateriāla paneļi, metāli, plastmasa, tekstilizstrādājumi, āda un stikls. Ir dažāda veida mēbeles (piem., krēsli, dīvāni, galdi, skapji, virtuves mēbeles, matrači) ar ļoti dažādu pielietojumu (piem., mājsaimniecībās, skolās, birojos).

Mūsdienās ES mēbeļu ražošanas nozari raksturo augsta līmeņa ražošanas kvalitāte tehniskajā, estētiskajā, dizaina un modes ziņā, un tai ir stipras pozīcijas visā pasaulē.

Eiropas mēbeļu ražošanas nozarē darbojas ap 150000 uzņēmumu, tās apgrozījums ir tuvu 126 miljardiem eiro, pievienotā vērtība - 38 miljardi eiro, un tajā strādā ap 1,4 miljonicilvēku (ES27, 2006). Galvenās ražotājvalstis (ražošanas apjoma ziņā) ir Itālija un Vācija, tām seko AK, Francija un Spānija, un, mazākā apjomā - Polija.

Nozarē dominē mikrouzņēmumi (86% ES mēbeļu ražošanas uzņēmumos strādā mazāk par 10 strādniekiem), bet ir arī daži lieli ražotāji. Mazie uzņēmumi bieži vien darbojas kā lielāku firmu apakšuzņēmumi un ražo, piemēram, detaļas un sagataves, kas tiek izmantotas mēbeļu gala produktu izstrādē un montāžā. Koka mēbeles guļamistabām, ēdamistabām, dzīvojamajām istabām un citām telpām līdzās plastmasas un metāla mēbelēm dominē ES ražoto preču vidū (38% no kopējā mēbeļu ražošanas apjoma). Citas nozīmīgas ražošanas apakšnozares ir sēdekļu un biroja mēbeļu ražošana (attiecīgi 29% un 17%), kā arī virtuves mēbeles (12%).

Gadu gaitā un atsaucoties uz konkurences, īpaši starptautiskā mēroga konkurences, izraisīto spiedienu, mēbeļu ražošanas uzņēmumi ir uzsākuši ilgstošus restrukturizācijas un modernizācijas pasākumus, un ražošanas apjomi samazinājās. No 2005. gada ražošanas apjomi nedaudz pieauga, bet 2008. gadā šī pozitīvā tendence izzuda, un ražošanas apjomi atkal saruka. Šīs nozares galvenie konkurētspējas nodrošinātājfaktori ir pētniecība un inovācija, prasmes un kvalitāte, dizains un pievienotā vērtība, zināšanas un praktiskās iemaņas, kā arī labāka pieeja trešo valstu tirgiem.

Kopīgot: FacebookGoogle+LinkedInPārsūtīt šo lapu draugam

Atjaunot rakstzīmju standartizmēruPalielināt rakstzīmju izmēru par 200 %Izdrukāt šo lapu