Veebisait on arhiveeritud (02/02/2015)
02/02/2015

Navigatsioonitee

This website is no longer being updated.

Please visit the new Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs website.

Mööblisektor

Mööblitööstus on sisuliselt koostetööstus, kus toodete valmistamisel kasutatakse mitmesuguseid toormaterjale - puitu ja puitplaate, metalli, plaste, tekstiili, nahka ja klaasi. Mööbliesemeid on väga mitmesuguseid (nt toolid, diivanid, lauad, riidekapid, köögimööbel, madratsid) ja väga erineva otstarbega (nt kodu-, kooli-, büroomööbel).

ELi tänase mööblitööstuse toodang on nii tehnilisest, esteetilisest, disaini kui ka moe aspektist kõrge kvaliteedi ning hea imagoga kogu maailmas.

Euroopa mööblisektor hõlmab ligi 150 000 ettevõtet, sektori käive on peaaegu 126 miljardit eurot, see annab 38 miljardit euro suurust lisandväärtust ning tööd ligikaudu 1,4 miljonile inimesele (EL27, 2006). Põhilised tootjariigid on (toodangu väärtuselt) Itaalia ja Saksamaa, kellele järgnevad Ühendkuningriik, Prantsusmaa ja Hispaania ning vähemal määral Poola.

Sektoris on ülekaalus mikroettevõtted (86% ELi mööbliettevõtetest on alla 10 töötajaga), kuid on ka suurtootjaid. Sageli teevad väikeettevõtted suurematele ettevõtetele töid alltöövõtu korras, valmistades näiteks detaile või pooltooteid mööbli viimistlemiseks ja kokkupanekuks. Peamised ELis valmistatavad tooted on magamis-, söögi- ja elutubades ning muudes ruumides kasutatav puitmööbel, samuti plast- ja metallmööbel (38% kogu mööblitoodangu väärtusest). Tootmise muud tähtsamad allsektorid on istmete ja büroomööbli valmistamine (vastavalt 29% ja 17%) ning köögimööbel (12%).

Aastate jooksul ja konkurentsi, eelkõige rahvusvahelise konkurentsi survel on mööbliettevõtted alustanud pikaajalist restruktureerimis- ja moderniseerimisprotsessi ning tootmismahte vähendanud. Alates 2005. aastast tootmismahud veidi tõusid, kuid 2008. aastal see positiivne suundumus pöördus ja toodangumaht vähenes taas. Põhilised sektori konkurentsivõimet mõjutavad tegurid on uurimistegevus ja innovatsioon, oskused ja kvaliteet, disain ja lisandväärtus, teadmised ja oskusteave ning parem juurdepääs kolmandate riikide turgudele.

Jaga: FacebookGoogle+LinkedInsaada sõbrale

Tavaline kirjasuurusKirjasuurus 200 %prindi see lehekülg