Cesta

Odvětví nábytkářského průmyslu

V nábytkářském průmyslu převažují ve skutečnosti montážní činnosti, při výrobě nábytku se využívá různých surovin, od dřeva a panelů na bázi dřeva, až po kovy, plasty, textil, kůži a sklo. Existuje mnoho různých typů nábytku (např. židle, pohovky, stoly, šatní skříně, kuchyně, matrace) s různými možnostmi využití (např. domácnosti, školy, kanceláře).

V současné době má nábytkářský průmysl EU vysokou úroveň kvality výroby, a to jak technicky, tak z hlediska estetiky, designu a módních trendů. Evropský nábytek má dobrý zvuk po celém světě.

Evropský nábytkářský průmysl zahrnuje asi 150.000 společností, jejich celkový obrat dosahuje téměř 126 miliard eur, generuje se zde přidaná hodnota ve výši 38 miliard eur. Evropský nábytkářský průmysl zaměstnává asi 1,4 miliardy lidí (EU27, 2006). Hlavními výrobci (z hlediska hodnoty výroby) jsou Itálie a Německo, za nimi následuje Velká Británie, Francie, Španělsko a v menší míře Polsko.

V tomto odvětví dominují mikropodniky (86 % nábytkářských firem má méně než 10 pracovníků), ale jsou zde i někteří velcí výrobci. Malé společnosti často působí jako subdodavatelé větších výrobců a vyrábějí například komponenty a polotovary pro konečnou úpravu a montáž nábytku. V Evropské unii se vyrábí zejména dřevěný nábytek určený do ložnic, jídelen, obývacích pokojů a jiných prostor a dále také nábytek z plastů a kovu. Výše uvedené typy představují 38 % celkové hodnoty výroby nábytku. Dalším důležitým dílčím odvětvím jsou židle (29 %), kancelářský nábytek (17 %) a kuchyňský nábytek (12 %).

V uplynulých letech byly nábytkářské společnosti nuceny reagovat na konkurenční tlak, zejména tlak mezinárodní konkurence. Z toho důvodu podstoupily zdlouhavý proces restrukturalizace a modernizace a došlo ke snížení objemů výroby. Od roku 2005 se objem výroby nepatrně zvyšoval, ale v roce 2008 se tento pozitivní vývoj zvrátil a výroba opět poklesla. Hlavními faktory konkurenceschopnosti odvětví jsou výzkum a inovace, dovednosti a kvalita, design a přidaná hodnota, znalosti a know-how, a zároveň lepší přístup na trhy třetích zemí.

Sdílet: FacebookGoogle+LinkedInPoslat tuto stránku přátelům

Zobrazit stránku s normální velikostí písmaZvětšit písmo o 200 %Vytisknout stránku