Táto stránka bola uložená do archívu dňa 02/02/2015
02/02/2015

Navigačný riadok

This website is no longer being updated.

Please visit the new Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs website.

Prehľad odvetvia obuvníctva

Odvetvie obuvníctva predstavuje rozmanité odvetvie, ktoré zahŕňa širokú škálu materiálov (textil, plasty, guma a koža) a výrobkov rôznych typov pánskej, dámskej a detskej obuvi až po špecializovanejšie výrobky, ako napríklad snowboardové topánky a ochrannú obuv. Táto rozmanitosť koncových výrobkov zodpovedá množstvu priemyselných postupov, podnikov a trhových štruktúr.

Opatrenia Európskej únie sa zameriavajú na podporu inovácií, konkurencieschopnosti a hospodárskej súťaže medzi spoločnosťami pôsobiacimi v tomto sektore, na boj proti podvodom a falšovaniu a na ochranu zdravia spotrebiteľov a životného prostredia.

V roku 2006 pôsobilo v rámci odvetvia obuvníctva 26 600 podnikov, ktoré generovali obrat 26,2 mld. EUR a pridanú hodnotu vo výške 6,9 mld. EUR (0,5 % z celkovej výroby v Európskej únii), pričom priamo zamestnávali 388 000 osôb. Dve tretiny celkovej výroby obuvi v EÚ sa koncentrujú v podstate v troch krajinách: v Taliansku, Španielsku a Portugalsku, pričom Taliansko vyrába približne 50 % produkcie EÚ.

Európske obuvníctvo tvorí mnoho malých podnikov (okolo 20 zamestnancov) a väčšina z nich sa nachádza v regiónoch s málo rôznorodým priemyslom. Medzi jednotlivými členskými štátmi sú však rozdiely: francúzske a nemecké podniky zamestnávajú okolo 100 pracovníkov, španielske a talianske podniky ich zas zamestnávajú približne tucet. Ostatné členské štáty sa nachádzajú medzi týmito dvomi extrémami.

Zdieľať: FacebookGoogle+LinkedInposlať túto stránku priateľovi

Set page to normal font sizeIncrease font size by 200 percentvytlačiť túto stránku