Ścieżka nawigacji

Informacje na temat przemysłu obuwniczego

Sektor obuwniczy to zróżnicowana branża przemysłu obejmująca liczne materiały (tekstylia, tworzywa sztuczne, gumę i skórę) oraz produkty - od różnego rodzaju obuwia męskiego, damskiego i dziecięcego po bardziej specjalistyczne wyroby, takie jak buty do jazdy na snowboardzie czy obuwie ochronne. Różnorodność produktów końcowych odzwierciedla szeroki wachlarz procesów przemysłowych, przedsiębiorstw i struktur rynkowych.

Działania UE mają na celu promowanie innowacji, konkurencyjności i konkurencji pomiędzy firmami działającymi w sektorze, zwalczanie nadużyć i podróbek oraz ochronę zdrowia konsumentów i środowiska.

W 2006 roku sektor obuwniczy obejmował 26 600 firm, generujących 26,2 miliarda euro przychodu i 6,9 miliarda euro wartości dodanej (0,5% całkowitej produkcji w Unii Europejskiej) i zatrudniał bezpośrednio 388 000 osób. Dwie trzecie produkcji obuwia w UE skupia się obecnie w trzech krajach, tj. we Włoszech, w Hiszpanii i w Portugalii. Włochy odpowiadają za około 50% całkowitej produkcji w UE.

Na europejski przemysł obuwniczy składa się wiele małych przedsiębiorstw (liczących około 20 pracowników), z czego większość mieści się w regionach o niewielkiej różnorodności przemysłu. Niemniej jednak sytuacja w poszczególnych krajach różni się: francuskie i niemieckie firmy zatrudniają około 100 pracowników, podczas gdy hiszpańskie czy włoskie przedsiębiorstwa liczą kilkanaście osób. W pozostałych państwach członkowskich liczba pracowników oscyluje pomiędzy tymi dwiema skrajnościami.

Udostępnij: FacebookGoogle+LinkedInWyślij tę stronę do znajomego

Ustaw normalny rozmiar czcionkiPowiększ rozmiar czcionki o 200%Drukuj