Tato stránka byla uložena do archívu dne 02/02/2015
02/02/2015

Cesta

This website is no longer being updated.

Please visit the new Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs website.

Souhrnné informace o obuvnickém průmyslu

Obuvnictví je diverzifikovaným odvětvím, které zahrnuje pestrou paletu materiálů (textil, umělé hmoty, pryž a kůže) a výrobků od různých druhů pánské, dámské a dětské obuvi až po specializovanějších výrobky jako boty na snowboard či ochrannou obuv. Tato rozmanitost koncových výrobků odpovídá velkému množství průmyslových procesů, podniků a tržních struktur.

Cílem EU je propagovat inovaci, konkurenceschopnost a hospodářskou soutěž mezi společnostmi působícími v tomto sektoru, bojovat proti padělkům a falšování a chránit zdraví spotřebitelů a životní prostředí.

V roce 2006 v obuvnickém sektoru působilo 26 600 podniků, které dosáhly celkových tržeb 26,2 mld. EUR a vytvořily přidanou hodnotu ve výši 6,9 mld. EUR (0,5 % celkové výroby v Evropské unii) a přímo zaměstnávaly 388 000 lidí. Dvě třetiny celkové obuvnické produkce EU je přitom koncentrováno do tří zemí: Itálie, Španělska a Portugalska, přičemž v Itálii se vyrábí přibližně 50 % celkové produkce EU.

Evropský obuvnický průmysl je tvořen velkým počtem malých podniků (s přibl. 20 zaměstnanci), které se většinou nacházejí v regionech s malou diverzitou průmyslových odvětví. Mezi jednotlivými členskými státy však existájí rozdíly: francouzské a německé podniky zaměstnávají v průměru 100 zaměstnanců, zatímco španělští nebo italští výrobci jich zaměstnávají většinou kolem desítky. Otatní členské státy se nacházejí mezi těmito dvěma extrémy.

Sdílet: FacebookGoogle+LinkedInPoslat tuto stránku přátelům

Zobrazit stránku s normální velikostí písmaZvětšit písmo o 200 %Vytisknout stránku