Strona zarchiwizowana dnia 02/02/2015
02/02/2015

Ścieżka nawigacji

This website is no longer being updated.

Please visit the new Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs website.

Inżynieria elektryczna

Inżynieria elektryczna reprezentuje 3% produkcji, wartości dodanej i zatrudnienia w 25 krajach UE. W 2004 r. 9615 przedsiębiorstw w branży inżynierii elektrycznej, zatrudniających 20 lub więcej pracowników, wyprodukowało urządzenia i sprzęt elektryczny warte 192 mld euro, zatrudniając bezpośrednio 1 237 000 osób.

Inżynieria elektryczna, będąc głównym dostawcą innych sektorów, jest bardzo wrażliwa na cykle koniunkturalne.

Unijny rynek inżynierii elektrycznej jest największy na świecie (181 mld euro), za nim plasuje się rynek Stanów Zjednoczonych i rynek japoński (odpowiednio 96 mld euro i 84 mld euro).

Istnieją dwie główne dyrektywy europejskie, które mają zastosowanie do sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a odnoszą się do zdrowia, bezpieczeństwa i wydajności:

  • dyrektywa niskonapięciowa 2006/95/WE
  • dyrektywa o kompatybilności elektromagnetycznej 2004/108/WE.

Opierają się one na zasadzie tzw. "nowego podejścia" zapewniającej wysoki poziom ochrony. Określają niezbędne wymogi, dobrowolne stosowanie norm i obowiązujące procedury oceny zgodności. Niemal całkowity brak interwencji ze strony osób trzecich znacznie obniża ciężar spoczywający na producencie. Zasada ta jest uważana za modelową dla innych bloków handlowych. Za pomocą powyższych środków oraz poprzez wprowadzenie oznaczenia CE dyrektywy te bezpośrednio i znacznie przyczyniły się do funkcjonowania jednolitego rynku produktów elektrycznych i elektronicznych.

Może również zaistnieć konieczność wprowadzenia dodatkowych wymogów dotyczących ochrony środowiska (np. dyrektywy RoHS, WEEE, dyrektywy w sprawie wymogów efektywności energetycznej 2000/55/WE i 1996/57/WE). W celach informacyjnych dostępna jest lista legislacji unijnych dotyczących produktów elektrycznych English (en) . Lista ta nie jest wyczerpująca.

Temat dnia

  • Electrical Safety: Low Voltage Directive (LVD) Deutsch (de)English (en)français (fr)
  • Electromagnetic Compatibility (EMC) Deutsch (de)English (en)français (fr)
  • Low Voltage Directive (LVD) 2006/95/EC (*) English (en)
  • Electromagnetic Compatibility (EMC) Legislation: Directive 2004/108/EC English (en)

Udostępnij: FacebookGoogle+LinkedInWyślij tę stronę do znajomego

Ustaw normalny rozmiar czcionkiPowiększ rozmiar czcionki o 200%Drukuj