Strona zarchiwizowana dnia 02/02/2015
02/02/2015

Ścieżka nawigacji

This website is no longer being updated.

Please visit the new Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs website.

Chemikalia

Sektory przemysłu chemicznego, tworzyw sztucznych oraz gumy należą do największych i najbardziej dynamicznych branż przemysłu w UE. Wspólnie zapewniają ponad 3,1 mln miejsc pracy w ponad 83 tys. firm. W 2012 r. wartość sprzedaży w sektorze chemicznym w UE wynosiła 539 mld euro, co stanowi ok. 20 % wartości globalnej sprzedaży chemikaliów. Uregulowania prawne mają duży wpływ na przemysł chemiczny. Dlatego jakość przepisów, ich właściwe wdrożenie i prawidłowe egzekwowanie mają wielkie znaczenie nie tylko dla osiągnięcia celów w zakresie ochrony zdrowia i środowiska, ale także dla konkurencyjności przemysłu chemicznego.

Dla władz i przemysłu głównym wyzwaniem regulacyjnym jest prawidłowe wdrożenie rozporządzeń REACH Deutsch (de) English (en) français (fr) (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals - rozporządzenie w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów) oraz CLP Deutsch (de) English (en) français (fr) (rozporządzenie w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin). Ponadto DG ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu zajmuje się przepisami branżowymi w sektorze chemicznym (np. nawozów, detergentów itd.) w UE.

Podane strony internetowe (DG Przedsiębiorstwa i Przemysł/Chemikalia) oferują zainteresowanemu czytelnikowi dodatkowe informacje o przepisach dotyczących chemikaliów oraz o pracach prowadzonych w związku z kwestiami dotyczącymi konkurencyjności. Tam, gdzie to możliwe i właściwe, podano łącza do informacji o trwających pracach innych służb Komisji i/lub interesariuszy. Swój wkład w trwające prace w tej dziedzinie ma kilka służb Komisji Europejskiej. Są to przede wszystkim DG ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu, DG ds. ŚrodowiskaEnglishdanskDeutschελληνικάespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska, Wspólne Centrum BadawczeEnglish, DG ds. Zdrowia i Ochrony KonsumentówEnglish, DG ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równości Szans i Transportu English (en) . Ogólnym założeniem jest zapewnienie sektorowi niezbędnych warunków ramowych, gwarantujących zrównoważony rozwój i przyczyniających się do osiągnięcia celów lizbońskich.

 

Temat dnia

  • REACH Deutsch (de)English (en)français (fr)
  • CLP/GHS - Classification, labelling and packaging of substances and mixtures Deutsch (de)English (en)français (fr)
  • CLP legislation, guidance and archives English (en)
  • Review of annexes of REACH English (en)
  • REACH legislation English (en)

Udostępnij: FacebookGoogle+LinkedInWyślij tę stronę do znajomego

Ustaw normalny rozmiar czcionkiPowiększ rozmiar czcionki o 200%Drukuj